Dupla annyi új fertőzöttet találtak az országban, mint egy nappal korábban - járványhírek percről percre
Utolsó frissítés:
Újabb 42 magyar állampolgárnál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést szerdán. A Szent János Kórház csökkentette a koronavírus-osztályokon dolgozók óradíját, és beindult a járványbűnözés. Koronavírus-hírek percről percre a hvg.hu-val.
Most érkezett
Lépnie kell a francia kormánynak miseügyben
A legmagasabb szintű francia közigazgatási szerv, az államtanács több katolikus egyesület és egyéni kérelem alapján hétfő este arra utasította a kormányt, hogy nyolc napon belül oldja fel a vallási helyeken az általános gyülekezési tilalmat, miután az súlyosan sérti a szabad vallásgyakorlás elvét.
Jóllehet a templomok nyitva tarthatnak és oda bárki betérhet imádkozni, a kormány a egészségügyi rendkívüli állapot keretében megtiltotta a templomokban, a zsinagógákban és a mecsetekben a vallási szertartásokat a gyülekezési tilalomra hivatkozva, s azokon az általános karantén május 11-én megkezdett fokozatos feloldásakor sem enyhített, csak a temetési szertarásokat engedélyezte, maximum húsz fő részvételével.
A rendelkezés az államtanács megítélése szerint aránytalan jellegű tiltás, ezért "kevésbé szigorú keretintézkedések" meghozatalára utasította a kormányt. Emlékeztetett arra a testület, hogy a nyilvános helyeken tíz főig már engedélyezett a gyülekezés, s ehhez hasonló intézkedések elrendelését javasolta a vallási szertartások esetére is.
A francia katolikusok üdvözölték az államtanácsnak döntését, a többi keresztény, valamint zsidó és a muzulmán vezetők viszont óvatosabbnak mutatkoztak.
Franciaország a járvány egyik fő európai gócpontja, több mint 28 ezren vesztették életüket, még jelenleg is csaknem 2 ezren vannak lélegezetőgépen, de a súlyos betegek száma az április 9-i tetőzés óta napról napra csökken. Aznap 7148-an szorultak lélegeztetőgépre.
Percről percre
Tüntetések és zavargások törtek ki Santiago de Chile egyik szegénynegyedében a korlátozások miatt
A chilei hadsereg bevonult a főváros, Santiago de Chile egyik szegénynegyedébe, ahol erőszakos tüntetések és fosztogatások kezdődtek a koronavírus-járvány miatt bevezetett korlátozások következtében.
A gépkarabélyokkal felfegyverzett katonák kedden jelentek meg a a főváros El Bosque nevű kerületében, ahol korábban összecsapások voltak a helyi lakosok és a biztonsági erők között a kijárási korlátozások miatt.
Chile Brazília mellett Latin-Amerika legsúlyosabban érintett országai közé tartozik a fertőzöttek és a halottak számát tekintve egyaránt. Santiago de Chilében a járvány megfékezése érdekében péntektől ezért ismét szigorú kijárási tilalom van érvényben. Az intézkedés azonban egyre hevesebb társadalmi ellenállásba ütközik: a középosztály által lakott kerületekben és a munkásnegyedekben, ahol sokan veszítették el munkájukat a járvány miatt, hétfőn nagyobb tüntetések voltak. A megmozdulások résztvevői azt skandálták, hogy "Éhesek vagyunk!", illetve "Dolgoznunk kell!".
Az El Bosque szegénynegyedben botokkal és kövekkel estek a rendőröknek a tiltakozók, és fosztogatások is voltak. A kormány a rendőrség támogatására úgy döntött, beveti a hadsereget is a rendteremtésre.
Chile majdnem 18 milliós lakosságának 11,7 százaléka számít szegénynek. A járvány miatt bevezetett intézkedések csak rontanak az ország szociális problémáin, ahol eddig 49 579 fertőzöttet azonosítottak, akik közül 509-en haltak bele a Covid-19-betegségbe. (MTI)
Oroszországban meghaladta a 300 ezret az igazolt fertőzöttek száma
Oroszországban az elmúlt nap folyamán 8764-gyel 308 705-re nőtt az igazolt Covid-19-fertőzöttek száma a szerdán közzétett hivatalos adatok szerint.
Ez minden eddiginél alacsonyabb, 2,9 százalékos napi növekményt jelent. A halálozások száma 135-tel 2972-re emelkedett, a gyógyulásoké pedig első alkalommal haladta meg az újonnan diagnosztizált fertőzések számát, és 9262-vel 85 392-re nőtt.
A járvány kezdete óta több mint 7,5 millió, az elmúlt nap folyamán pedig csaknem 226 ezer tesztet végeztek el az országban.
Tatyjana Golikova miniszterelnök-helyettes az orosz parlament felsőházában szerdán kijelentette, hogy a járvány reprodukciós rátájának csökkenése a 85 orosz régió közül 17-ben teszi lehetővé a Covid-19 terjedésének megfékezése érdekében bevezetett korlátozások enyhítését. Az országos rátát 0,95-ben nevezte meg.
Golikova közölte, hogy Oroszországban jelenleg 47 féle Covid-19-vakcina kidolgozásán dolgoznak. Hozzátette, hogy az országban 24 tesztrendszert jegyeztek be a SARS-Cov-2 koronavírus kimutatására.
A koronavírus elleni készítmények közül ötnek a klinikai tesztelése, további négynek pedig az állami bejegyeztetése zajlik. Golikova szerint az országban jelenleg 99 558 kórházi ágyat foglal el új koronavírusos beteg, 2131 ember lélegeztetőgépre szorul. (MTI)
Június 2-től vissza lehet menni az iskolába, nyitnak az óvodák, bölcsődék
A digitális oktatás marad, de be lehet menni konzultálni.
Súlyos bírálat Brüsszelből a kormánynak: Túl kevés segítséget kapnak, akik nehéz helyzetbe kerültek
A korrupció, az offshore-cégeknek kedvező adórendszer, de az egészségügy alulfinanszírozottsága és a túl rövid munkanélküliségi támogatás is szerepel a bizottság országértékelésében.
Kásler és Szijjártó csak a veszélyhelyzet után válaszol bizottsági kérdésekre
Az otthoni használatra készült lélegeztetőgépekről és a Bajcsy-Zsilinszky Kórházban kialakult helyzetről kérdezte volna a Parlament Népjóléti bizottságának elnöke Kásler Miklós és Szijjártó Péter minisztereket, ahol egyikük sem jelent meg.
A Mol mégsem zárja be több tucat benzinkútját
Átmenetileg 28 magyar töltőállomást zártak volna be, viszont a korlátozások részleges feloldása miatt javult a forgalmuk.
Gabona nélkül maradhat a világ nagy része, ha beüt a klímaváltozás
A változó, szélsőséges időjárás pont a legnagyobb gabona-, rizs-, szója- és kukoricatermelő régiókat fenyegeti a legjobban.
Vége a tanításnak május végén két budapesti iskolában
A tanítás nem indul újra, mindössze a gyerekek felügyeletét látják el az intézményekben.
Nem aratott osztatlan tetszést Macron és Merkel javaslata
Az 500 milliárd eurós válságkezelő csomag életmentő lehet a koronavírus által leginkább sújtott déli tagállamok számára. Ők lelkesek is, de a befizető államok szívják a fogukat. Részletek itt.