szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az otthoni használatra készült lélegeztetőgépekről és a Bajcsy-Zsilinszky Kórházban kialakult helyzetről kérdezte volna a Parlament Népjóléti bizottságának elnöke Kásler Miklós és Szijjártó Péter minisztereket, ahol egyikük sem jelent meg.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Fideszes és KDNP-s politikusok távolmaradása miatt határozatképtelen volt a parlament népjóléti bizottságának szerdai ülése, amelyre Korózs Lajos MSZP-s bizottsági elnök Kásler Miklós emberierőforrás-minisztert, Szijjártó Péter külügyminisztert, illetve az operatív törzs tagjait hívta meg.

Az ülésen csak Lakatos Tibor ezredes, az operatív törzs ügyeleti központjának vezetője jelent meg, aki a határozatképtelenség miatt pár perc múlva távozott is. Korózs Lajos az ülés berekesztése előtt felolvasta azokat a kérdéseket, amelyeket föltett volna Kásler Miklósnak és Szijjártó Péternek.

Például, hogy a Bajcsy Zsilinszky Kórházról – ahol a hétfői információk szerint 24 dolgozó fertőződött meg koronavírussal – készített-e jelentést az intézmény miniszteri biztosa, ezt kik kapták meg és milyen intézkedések történtek ezután, igaz-e, hogy csak március végén kezdték szűrni a dolgozókat szúrópróbaszerűen, és tényleg csak egy kétméteres gipszkarton választja-e el a fertőzött betegeket a többiektől.

Facebook / atv.hu

Korózs arra is kíváncsi volt, mennyire alkalmas a Bajcsy a covidos betegek fogadására, tényleg 42 betegre jutott-e 2 fürdő, és valóban szétvágott szemetes és sittes zsákból eszkábálták-e össze a zsilipes beléptetőt.

Korózs szerint tisztázni kellett volna azt is, hogy a Covid osztály intenzív terápiára nem alkalmas, nincs központi oxigén sem. A lélegeztetőgépekről azt szerette volna megtudni, milyen típusú gépekről van szó, ki javasolta azok beszerzését, és ki adott arra utasítást, mennyire alkalmasak a beszerzett gépek a koronavírusos betegek kezelésére és mindez mennyibe került.

A Bajcsyra vonatkozó kérdések egy részét feltette már hétfőn is Kásler Miklósnak, aki tömbösítve annyit válaszolt, az állítások nem igazak, amit Korózs nem értékelt valódi válasznak. A hétfői ülésen szintén megkérdezett Szijjártó Péter pedig nem részletezte, hogy milyen lélegeztetőgépeket szereztek be, azt mondta, olyat vettek, amilyet az egészségügy kért.

Korózs Lajos a néhány perces ülés végén bejelentette, jövő hétfőre újra összehívja a bizottságot, a minisztereket és az operatív törzs képviselőit ismét meghívva. Nem sokkal később a Kormányzati Tájékoztatási Központ közleményéből kiderült, ez is hiábavaló:

a veszélyhelyzet után állnak a bizottság rendelkezésére a kormány képviselői.

A KTK közleménye szerint Korózs Lajos többször is meghívta már ezt a kört a bizottság elé, akik el is mentek – a legutóbbi ülés ötórás volt –, kedden viszont nem éltek a lehetőséggel.

A járvány elleni védekezés ugyanis ma is még teljes erőt és munkaidőt kíván mind a járványügyi hatóságoktól és az egészségügyi vezetéstől.

A márciusban kihirdetett veszélyhelyzetnek júniusban lehet vége, a kormány ugyanis akkor adhatja vissza a rendkívüli felhatalmazást az országgyűlésnek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!