Négyszer annyit – bő kétmilliárdot – költött a Fidesz közösségi médiás hirdetésekre, mint az ellenfelei összesen
Facebook- és Google-hirdetésekre 2,1 milliárdot költött a kormányoldal a júniusi választást megelőző fél évben – számolta össze a Political Capital. Ez az összeg csak a közösségi médiás költés, és önmagában több, mint a 2022-es országgyűlési választásokon érvényes összes kampányköltés limitje.
hvg.hu
Összesen 4 milliárd 151 millió forint értékben költöttek pártok és különféle szervezetek politikai hirdetésekre a Facebookon és a Google-ön a június 9-i választásokat megelőző bő 5 hónapban – derül ki a közösségi médiában feladott politikai tartalmú hirdetéseket folyamatosan monitorozó Political Capital összesítéséből.
Ez alapján azt írják: „Elemzéssorozatunk látleletként szolgál arról, milyen fokú a kormányoldal anyagi fölénye Magyarországon, ahogy arról is, milyen ellenségképző narratívák uralták a közéletet ebben a váratlanul turbulens időszakban”.
2023. december 31. és 2024. június 15. között Magyarországon 4 milliárd 151 millió forint értékben költöttek politikai hirdetésekre a Facebookon és a Google-ön;
a kormányoldal négyszer annyit költött (2,136 milliárd), mint az összes, egymással is versengő ellenzéki kihívója együttvéve (544 millió);
a kormányoldal által elköltött pénz a parlamenti választásokon létező, összes kiadásra vonatkozó kampánylimitet is meghaladja, mert az 2022-ben 1,177 milliárd forint volt;
a Fidesz nemcsak hazai sztenderdek szerint szórja a pénzt hirdetésekre: a Google-ön a teljes EU-ban a magyar kormánypárt lett az elmúlt bő öt hónap legnagyobb hirdetője;
a nyolc legnagyobb összeggel terjesztett videó közül ötnek (!) a cechjét a Fidesz állta, ezzel pedig a képzeletbeli EU-s hirdetési dobogó mindhárom fokát a Fidesz foglalja el;
minden politikai tartalmú hirdetésre költött forintból 47 fillér ellenségképző narratíva terjesztésére ment: 2522 hirdetésről van szó, amelyeket 981 millióért hirdettek.
A Political Capital a számokat grafikonokon is jól láthatóvá tette:
Arról pedig a hvg360-on is írtunk, hogy a mostani kampány alatt a kormányközeli médiabirodalom sem volt rest akár fizetett hirdetésekkel is megtámogatni a kormánypártok polgármesterjelöltjeit:
Több százezer forinttal szálltak be a kampányba a kormányközeli helyi lapok ott, ahol igazán szükség volt rá, de visszafogták magukat a biztos fideszes városokban, ahogyan magukra hagyták a garantáltan esélytelen kormánypárti jelölteket is.
Arról is írtunk a hvg.hu-n, hogy a főpolgármester-jelöltek közül messze az a Szentkirályi Alexandra költötte a legtöbbet Facebook-hirdetésekre, aki végül a választás előtt két nappal behúzta a kéziféket, és visszalépett Vitézy Dávid javára:
Győrben Dézsi Csaba András, Budapesten Vitézy Dávid kapott ki úgy, hogy többet költött ellenfelénél, de a szavazólapról egyenesen lehúzott Szentkirályi Alexandra utóbbit is bőven felülmúlta. A két legkiélezettebb versenyt hozó nagyváros közösségi médiás hirdetéseinek adatait vizsgáltuk.
Bozó Szabolcsot a bátyja beszélte rá, hogy tegye fel a képeit az Instagramra – és megtörtént a csoda. A 33 éves amatőr alkotó ma befutott művész, olyanok veszik a képeit, akiket korábban, csaposként, legfeljebb kiszolgálhatott volna.