Miközben zajlik az útdíjemelés miatt tiltakozó kamionosok demonstrációja, átadták az M4-es autóút Törökszentmiklós és Kisújszállás közötti 34,3 kilométeres szakaszát Orbán Viktor Magyarország miniszterelnöke, Lázár János építési és közlekedési miniszter és Fazekas Sándor korábbi agrárminiszter, a Magyar Országgyűlés alelnökének jelenlétében, írja az MTI.
Az M4 autóút teljes hossza 224 kilométer, az eddig elkészült 153 kilométeres szakasz bruttó 583 milliárd forint hazai költségvetési forrásból épült. Ebből a Törökszentmiklós és Kisújszállás közötti szakasz kivitelezésének bruttó összege 170,1 milliárd forint.
A helyszínen kiosztott sajtóanyag szerint Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) beruházásában, a Duna Aszfalt Projekt Zrt. kivitelezésében zajló beruházás során a meglévő kétszer egy sávos főutat bővítették kétszer két sávra Törökszentmiklós elkerülő szakaszon 8,1 kilométeren, Kisújszállás elkerülő szakaszon 8, 7 kilométeren. A két város között új nyomvonal épült kétszer két sávon 17,5 kilométeren.
A beruházás során három külön szintű csomópont épült, valamint 14 műtárgy, köztük egy új híd a Nagykunsági-főcsatorna felett. A 34,3 kilométer hosszú új autóút-szakaszon egy egyszerű pihenőpár (Bartapuszta Pihenő) jött létre tengelysúlymérő hellyel illetve és egy komplex pihenőpár (Kenderesi Pihenő) töltőállomás helybiztosítással.
Hozzátették, a beruházás során keresztező utak is megújultak hat helyszínen 4,3 kilométeren. Önkormányzati kezelésű földutak is készültek: hat főpályát keresztező földút 3,3 kilométeren és harmincegy párhuzamos földút 26,3 kilométeren.

Az átadóünnepségen Orbán Viktor is beszédet mondott, és tartva magát a kormánypárti narratívához, ebben Brüsszelt és Ukrajnát is megemlítette. Szóba hozta azt, hogy a múlt heti EU-csúcson döntés született arról, hogy közös hitellel, Magyarország nélkül támogatják Ukrajnát, vagy ahogyan ő fogalmazott, az „Ukrajna nevű kisgömböc éppen minden pénzt föl akar falni”.
A kormányfő azzal érvelt amellett, hogy milyen jó, hogy Magyarország kimaradt ebből „a bolond brüsszeli ötletből”, mert a hitelnek a rá eső része 400 milliárd forint lett volna, és – hogy vissza kösse az okfejtést az átadóhoz – azt az összeget kellett volna átadni, ami lényegében ennek az autóútnak a teljes megépítési költsége.
A kormányfő az ünnepségen egyébként külön köszönetet mondott az Fazekas Sándor korábbi földművelésügyi miniszternek, aki – szavai szerint – miniszterként ragaszkodott ahhoz, hogy az M4-es bekerüljön az országos útfejlesztési- és építési programba.
Ráadásul tőle tanultam azt a bölcsességet is, hogy az a jó választás, amikor az emberek gőzölgő aszfalton mennek szavazni. Mondtam, Sándor, annyi aszfalt nincs, amennyi mandátum kell nekünk
– fogalmazott Orbán.