Több ezer szerző, köztük Kazuo Ishiguro, Philippa Gregory és Richard Osman üres könyvvel tiltakozott az ellen, hogy az AI-cégek engedély nélkül használják fel a műveiket. A Don’t Steal This Book (Ne lopd el ezt a könyvet) című kötetben nem található más, csak mintegy tízezer író nevének a listája.
Today, we're publishing Don't Steal This Book - a (mostly) empty book from almost 10,000 authors, protesting the theft of their work by AI companies.
— Ed Newton-Rex (@ednewtonrex) March 10, 2026
The UK government is considering upending copyright law to benefit AI companies. Don’t Steal This Book urges them not to.
Apart… pic.twitter.com/ttw368RJbp
A mű példányait kedden osztják szét a londoni könyvvásár látogatóinak, egy héttel az előtt, hogy a brit kormány közzétenné a szerzői jogi törvény javasolt módosításainak gazdasági költségeiről szóló értékelését. Nagy-Britanniában komoly felháborodást váltott ki a lehetőség, hogy a szerzők műveit AI-cégek használhatják fel az engedélyük nélkül.
A könyv szervezője, Ed Newton-Rex, zeneszerző és a művészek szerzői jogainak védelméért küzdő aktivista szerint az AI-ipar „lopott alkotásokra épül, amelyeket engedély és fizetés nélkül vettek át”. Szerinte ennek a bűncselekménynek áldozatai is vannak: azok az emberek, akiknek a munkáival az AI-t fejlesztik, miközben megfosztják őket a megélhetésüktől. „A kormánynak védenie kell az Egyesült Királyság kreatív szakembereit, és el kell utasítania annak legalizálását, hogy az AI-cégek ellopják a kreatív alkotásokat” – hangsúlyozta Ed Newton-Rex.
A kiadók a londoni könyvvásáron egy AI-licencelési kezdeményezést is indítanak, abban a reményben, egy ez jogilag rendezi a hozzáférést a publikált művekhez.
https://hvg.hu/360/20260307_mesterseges-intelligencia-lufi-piac-befektetes-openai-anthropic-nvidia-chip-memoria