Androidos? Vigyázzon, van egy oldal, ami legyilkolja a telefonokat, már milliók estek áldozatul

Ismét androidos felhasználók kerültek veszélybe, miután a hírek szerint egy ártalmatlannak tűnő weboldal telefonok millióit fertőzte meg olyan kóddal, amely a szüntelen kriptopénzbányászathoz szükséges. A gond abból ered, hogy a szájt mögötti forrás gyakorlatilag túlpörgeti a mobilokat.

  • hvg.hu hvg.hu
Androidos? Vigyázzon, van egy oldal, ami legyilkolja a telefonokat, már milliók estek áldozatul

A kriptopénzbányászat akár valóban kifizetődő tevékenység is lehet, így a weboldalak mellett egyre több ellenőrizetlen alkalmazásról derül ki, hogy titokban ilyen feladatokat (is) végez. Csakhogy: a virtuális valuta nem csak úgy „terem”, hiszen a megfelelő erőforrás nélkül aligha garantált a siker – és biztosak lehetünk benne, hogy még szinte azzal sem.

Nemrég az egyik legnépszerűbb torrentoldal keveredett olyan gyanúba, hogy titokban a felhasználók számítógépeit használja fel ilyen célra, majd pedig egy androidos játékról derült ki, hogy kriptopénzbányászatot végez a háttérben. És hogy ez miért gond? Nos, azért, mert a telefont kihasználó kód kemény terhelésnek tette ki a készüléket, olyannyira, hogy a CPU felmelegedése miatt a készülék szinte sütött a forróságtól.

Hasonló gondokat eredményez egy most felfedezett weboldal mögött rejlő kártevő is, amely a Malwarebytes Labs beszámolója szerint komoly veszélyt jelent az androidos felhasználókra. A szájt ugyanis a telefon processzorának felülírásával egyetlen feladatra utasítja a mobilt: bányássza a Monero nevű kriptopénzt, míg a készülék meg nem adja magát. Ennél nagyobb gond azonban, teszi hozzá az Engadget, hogy a lapot csak egy captcha kód beírásával lehet bezárni, minden más hatástalan a kártevővel szemben. Azóta egyébként öt másik hasonló weboldalt is felfedeztek a Malwarebytes munkatársai.

A szakemberek szerint a hasonló esetek elkerülése érdekében tanácsos valamilyen biztonsági programot telepíteni a mobilra, webszűrőt használni, az ellenőrizetlen forrásból származó, ingyenes appokkal pedig jobb nem kísérletezni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Valter Attila: Olyan versenynap nincs, hogy nem fáj

Valter Attila: Olyan versenynap nincs, hogy nem fáj

„A bukásoktól, brutális sérülésektől való félelem folyamatosan bennem van” – meséli Valter Attila országútikerékpár-versenyző a Penge podcast legújabb adásában, ahol arról is beszélget Szilágyi Áronnal és Kenyeres Andrással, hogy milyen gondolatok futnak át az agyán egy esés után, mekkora nyomást jelentett számára a 2021-es berobbanása, és milyen hatással vannak rá a kommentek.