szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

John Bell, az Oxfordi Egyetem immunológusa úgy látja, a koronavírus omikron variánsára másként kell gondolnunk, mint az eddigi változatokra.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

A brit kormány egészségügyi biztonsági hivatala karácsony előtt adta ki az omikron variánsról készített tanulmányát, ami szerint a vírus ezen mutációja kevésbé súlyos betegséget okoz, mint az eddigiek. Hasonló eredményre jutott most John Bell, az Oxfordi Egyetem immunológusa is.

A The Guardian beszámolója szerint azt mondta, az omikron már nem ugyanaz a betegség, mint amit egy évvel ezelőtt jelentett a koronavírus, az Egyesült Királyságban pedig a magas halálozási ráta a múlté. Bell úgy látja, hogy bár az elmúlt hetekben nőtt a kórházi kezelésre szorulók száma, a betegség kevésbé tűnik súlyosnak, és sokan rövid időt, átlagosan három napot töltenek csak kórházban, és oxigénre is kevesebb betegnek van szüksége.

Túry Gergely

Mindeközben több tudós is bírálta a brit kormányt, amiért szilveszter előtt nem vezet be korlátozásokat, az omikron fertőzőképessége miatt pedig úgy látják, hogy ha nem történik valamilyen lépés, a kórházi kezelésre szorulók és a halálozások száma is növekedhet.

A brit állami egészségügyi szolgálat vezetője, Chris Hopson szerint továbbra sem tudni, mi történik, ha tömegesen fertőződnek meg idősek. Az NHS szerint az egészségügyi dolgozók is kidőlhetnek, a szakértők elemzése szerint ez a legrosszabb esetben a londoni orvosok és ápolók 40 százalékát is jelentheti.

George Eustice brit környezetvédelmi miniszter úgy reagált, a kormány folyamatosan figyeli a kórházba kerülők számát.

Koronavírus: megfelezték a karanténidőt az Egyesült Államokban, de nem mindenkinek

Az amerikai járványügyi és betegségmegelőzési központ megváltoztatta a karanténra vonatkozó előírását, ami vitát váltott ki az egészségügyi szakemberek között.

Simon Clarke, a Readingi Egyetem tudósa ugyanakkor arra figyelmeztet, hogy a járványadatokban még nem jelent meg a karácsonyi időszak, és csak ezután derül majd ki, milyen mértékben robbantják be a járványt a családi összejövetelek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!