Jövőre kezdődhet a belarusz, koronavírus elleni vakcina gyártása

Fejlemények a belarusz vakcinapiacon: saját kézbe veszik a fejlesztést és a gyártást is.

  • hvg.hu hvg.hu
Jövőre kezdődhet a belarusz, koronavírus elleni vakcina gyártása

A Belarusz Nemzeti Tudományos Akadémia létrehozta a Kísérleti és Alkalmazott Virológiai Központot, amely nemsokára megkezdi az influenza és a Covid–19 elleni saját fejlesztésű vakcinák gyártását, írja a BelTa, a Nemzeti Tudományos Akadémia elnökségének elnökére hivatkozva.

Vlagyimir Gusakov egy Alekszandr Lukasenkával (képünkön) való találkozó után beszélt a vakcinagyártó központ megnyitásáról, hozzátéve, hogy a központ épületén jelenleg még javításokat végeznek. A Tudományos Akadémia vezetője elmondása alapján a szükséges eszközök és berendezés az év végéig kerül az épületbe.

„Ezt követően megindítjuk különböző vakcinák, köztük influenza elleni vakcinák gyártását. Egyelőre importálnunk kell ezeket a termékeket. Mostantól saját magunk fejlesztjük majd ezeket a termékeket. Ehhez megvan a szükséges kompetenciánk és infrastruktúránk” – mondta a Nemzeti Tudományos Akadémia elnöke.

A Nemzeti Tudományos Akadémia vezetője emlékeztetett arra, hogy a belarusz, koronavírus elleni vakcina prototípusát már legyártották és a szükséges vizsgálatokat elvégeztek, ezek megállapították a vakcina prototípusának biztonságosságát és hatékonyságát. A vakcinát most klinikai vizsgálatoknak vetik alá, a gyártása jövőre kezdődhet.

A központ egyébként állatorvosi vakcinák gyártására is alkalmas lesz.

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

Az idei aszályt az egész ország megszenvedheti, Orbánék nagy mentőöve pedig csak kivételezetteknek nyújthat reményt

A két évvel ezelőttinél is durvább aszály néz ki idén, az őszi vetés hamarabb ért be, a tavaszi kultúrák „nagyon rossz állapotban vannak”, ha nem jön eső, nagy terméskiesések lehetnek a kukoricában. A kormány most leginkább az öntözéssel kampányol az aszály ellen, kár, hogy ez a hazai termőterületek alig több mint 2 százalékán érhető el.