Az már eddig is ismert volt a tudomány előtt, hogy a sárgabóbitás kakadu (Cacatua galerita) egy igen okos madár: néhány éve például rájöttek arra, hogy hogyan lehet felemelni a kerekes szemetesek fedelét, hogy az abban rejlő dolgokból lakmározzanak – amikor pedig az emberek megpróbálták megvédeni a szemetest az okos madaraktól, a kakaduk egyszerűen alkalmazkodtak.
A nagy evésre azonban inni kell – vizet –, és a sárgabóbitás kakaduk rájöttek arra is, hogy hogyan lehet használni a nyomógombos köztéri ivókutakat. A viselkedést először 2018-ban figyelték meg, ezt követően pedig a németországi Max Planck Institute of Animal Behavior biológuscsoportja eredt a dolog nyomába, méghozzá egy ausztrál parkban, Sydneyben.
Barbara Klump vezetésével mozgásérzékelős vadkamerákat telepítettek a közpark ivókútjánál, hogy 44 napon keresztül figyeljék a madarak viselkedését. Ezen időszak alatt összesen 525 alkalommal próbáltak inni a kútból a kakaduk a kútból, a lábaikat, a csőrüket, valamint a saját tömegüket is használva ahhoz, hogy működésre bírják a kutat. Az esetek 41 százalékában sikerült megnyitniuk a csapot – pedig ennek a folyamata elég komplex. Megállapításaikat a Biology Letters című tudományos folyóiratban publikálták.
A kutatók egy videót is közzétettek egy ivó kakadu-trióról; a felvételen egymást váltják a madarak a kútnál.
Mint a kutatók kiemelték: a kakaduk rendszeresen használták az ivókutat, nem csak akkor, amikor forróság volt. A szakemberek szeretnének a jövőben több hipotézist is tesztelni, például azt, hogy miért választják a kakaduk más vízforrások helyett az ivókutakat – emeli ki a Science Alert.
Azt azonban már most megállapították, hogy valószínűleg széles körben elterjedt ez a viselkedés a helyi populációban, ami arra enged következtetni, hogy a társadalmi tanulás nagyon is létezik köreikben – és egyfajta „helyi hagyomány” lett az ivókút használatából.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.