Az űr – és a Naprendszer – tele van nagy, gyorsan mozgó aszteroidákkal. Ezek közül néhány a Földre is veszélyes lehet a jövőben, így a NASA – más ügynökségekkel egyetemben – folyamatosan pásztázza az eget.
Egy egyedülálló aszteroidacsoport azonban kifejezetten közel lehet, figyelmeztetnek a kutatók az Astronomy & Astrophysics tudományos folyóiratban megjelent tanulmányukban. Néhány égitest pedig egyenesen a Föld felé tarthat.
Mint a Gizmodo a publikáció nyomán kifejti, jelenleg 20 ismert aszteroida kering a Vénusz pályáján – a csillagászok szerint azonban ennél jóval több is lehet ott, ám a Nap ragyogása megnehezíti az észlelésüket. Ezek az aszteroidák a Mars és a Jupiter között meghúzódó fő aszteroidagyűrűből származhatnak, és később, ha nekiütköznek egy bolygónak, szétszóródhatnak a belső Naprendszerben.
A tanulmányt jegyző kutatócsoport célja, hogy felmérje, mekkora veszélyt jelenthetnek a Földre nézve ezek az aszteroidák. Hogy erre választ kapjanak, a mozgásuk analitikai modelljeit kombinálták numerikus szimulációkkal – így figyelemmel kísérhették a lehetséges közeli elhaladásokat.
Az eredmények feltártak pár kockázatos régiót, ahol az aszteroidák csoportja ijesztően közel kerülhet a Földhöz: kevesebb mint 0,0005 egységnyire a bolygónk pályájától. Ez 75 000 kilométert jelent; és ez a közelség a szakemberek szerint már a potenciális ütközés veszélyét is magában hordozza.
„A vizsgálatunk rávilágít, hogy létezik egy potenciálisan veszélyes aszteroidákból álló populáció, mely a jelenlegi távcsövekkel nem észlelhető” – húzta alá Valerio Carruba, São Pauló-i Állami Egyetem (UNESP) mérnöki karának professzora, a tanulmány vezető szerzője. Ami pedig a pusztítás lehetséges mértékét illeti, az akár 300 méteres átmérőjű példányok akár 3–4,5 kilométer széles krátereket is üthetnének a Földön, több száz megatonnányi energiát felszabadítva.
A szakember szerint ráadásul a nemrégiben bekapcsolt Vera C. Rubin Obszervatórium segítségével sem lehet megfigyelni az aszteroidákat. „A bolygó védelme során nem csak azokat a dolgokat kell figyelembe venni, amiket látunk – hanem azokat is, amiket még nem látunk” – húzza alá.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.