Szétszednék a NASA legendás űrsiklóját, súlyos károkat szenvedhet a Discovery

Két republikánus szenátor szeretné visszaszállítani a Discovery űrsiklót Houstonba egy washingtoni légi közlekedési múzeumból. Finom megoldásokról azonban szó sincs: darabjaira szedetnék az ikonikus űrrepülőt, ez pedig minden szakértő szerint szörnyű ötlet.

  • HVG

2011 márciusában landolt utoljára a NASA Discovery űrsiklója, mely közel 27 év szolgálat után vonult nyugdíjba.

A Discovery több szempontból is különleges a NASA – szintén 2011-ben leállított – űrsikló-programján belül: ez volt a legtöbb küldetést teljesítő űrrepülő, valamint a Discovery állította pályára a Hubble űrtávcsövet is. Később egy LEGO-készletet is piacra dobtak a tiszteletére, melyhez járt a Hubble is.

A Discovery a nyugdíjazása óta a Smithsonian Intézethez tartozó légi közlekedési múzeum, a National Air and Space Museum tárlatának egyik ékköve, ám lehet, hogy hamarosan mennie kell innen. A NASA Watch jelentése szerint ugyanis a Fehér Ház költségvetési hivatala arra kérte a Smithsoniant, hogy kezdje meg az űrsikló szétszerelését, hogy átszállíthassák Houstonba.

A portál a dolgot „példátlannak és riasztónak” nevezte, mondván a NASA nem úgy tervezte az űrsiklókat, hogy szétszerelhetőek legyenek. Ez helyrehozhatatlan károkat okozna, főleg a vázban, a hőpajzsban, valamint az egyéb hőszigetelő anyagokban.

Az amerikai képviselőház július 4-én fogadta el Donald Trump elnök „nagy és gyönyörű” törvényjavaslatát, mely magában foglalta Ted Cruz és John Cornyn republikánus szenátorok javaslatát is arra vonatkozóan, hogy a Discovery kerüljön vissza Texasba. A Smithsonian Intézet nemrégiben egy, a kongresszus engedélyezési és költségvetési bizottságának címzett levelében azt írta: a Fehér Ház költségvetési hivatala arra kérte őket, hogy működjenek együtt a NASA-val a Discovery áthelyezésének előkészítésével kapcsolatban. Erre 18 hónapos határidőt kaptak, derül ki a NASA Watch által megszerzett levélből.

„Bár az űrsikló mérete és tömege miatt mérnöki tanulmányra lesz szükség, a NASA és a Smithsonian is úgy véli, a Discoveryt jelentős mértékben szét kell szerelni a szállításhoz” – áll az intézet levelében. Azt is kifejtik, hogy a Discovery az űrsikló-program legjobb állapotban lévő űrrepülője, és attól tartanak, hogy a szétszerelése súlyosan károsítja a történelmi értékét.

Így néz ki a Discovery pilótafülkéje

360 fokos fényképfelvételen csodálhatjuk meg az űrsikló pilótafülkéjét.

Az már csak a hab a tortán, hogy nem is lenne olcsó a Discovery áthelyezése: a Smithsonian és a NASA kalkulációja szerint minimum 120–150 millió dollárba kerülne, ami körülbelül 40–50 milliárd forintot jelent.

A demokrata szenátorok a Discovery korábbi űrhajósaival is összefogtak, hogy megakadályozzák az űrsikló szétszerelését és átszállítását – és már egy petíció is indult ezért. Hogy ezek mennyire lesznek sikeresek, azt egyelőre nem tudni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hozzászólások