Nyersanyagpiaci kilátások 2025 második felére
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A vita során az egyik demokrata párti képviselő az „ördöggel kötött alkunak” nevezte a csomagot, amely jelentős adócsökkentéseket tartalmaz a gazdagoknak, miközben milliókat zár ki az egészségügyi ellátásból.
Az amerikai képviselőház maratoni vita után elfogadta a Donald Trump által csak „nagynak” és „gyönyörűnek” nevezett törvényjavaslatot, amelyet pénteken már alá is írhat az elnök.
A Trump politikai programjának központi elemeit összefoglaló törvénycsomag többek között meghosszabbítja a 2017-ben bevezetett, idén lejáró adókedvezményeket, 5 ezer milliárd dollárra emeli az adósságplafont, és nem mellesleg amerikaiak millióit rekeszti ki az egészségügyi ellátásból. Emellett plusz forrásokat juttat a határőrizetre, így a határfal további építésére a mexikói határon, valamint az országban tartózkodó illegális bevándorlók elleni fellépésre. A jogszabályban szerepel mintegy 1600 milliárd dollár költségvetési kiadáscsökkentés is.
A javaslat a kongresszus alsóházában jórészt pártvonalak mentén 218 igen szavazat és 214 elutasítás mellett kapta meg a többséget. A republikánus képviselők közül ketten voksoltak a törvény ellen, mert elégtelennek tartották a jogszabály által előírt költségvetési kiadáscsökkentést.
A végszavazás előtt a demokrata párti képviselőcsoport vezetője, Hakeem Jeffries hajnalban kezdett, több mint 8 órás – a képviselőház történetében rekordhosszúságú – felszólalással próbálta megakasztani az elfogadási folyamatot, amit a republikánusok „hasztalan és értelmetlen erőfeszítésnek” neveztek a törvénykezési munka akadályozására.
A demokraták többször hangoztatott kifogása az volt, hogy a jogszabály a szociális ellátások csökkentését jelenti, így a rászorulók számára egészségügyi ellátást biztosító Medicaid, valamint az élelmiszersegélyek költségvetési forrásainak megvonását eredményezi majd. Alexandria Ocasio-Cortez demokrata párti képviselő az „ördöggel kötött alkunak” nevezte a törvényjavaslatot.
Mike Johnson, a képviselőház republikánus elnöke a végszavazást megelőzően tartott negyedórás beszédében a választási ígéretek megvalósítására hívta fel a figyelmet. A republikánusok a demokraták bírálatával kapcsolatban pedig azt taglalták, hogy a törvény nem szól szociális juttatások megvonásáról, kizárólag a támogatásokkal való visszaélések kiszűréséről intézkedik.
A törvény elfogadását követően Karoline Leavitt elnöki szóvivő közölte, hogy Donald Trump hamarosan aláírja a frissen elfogadott jogszabályt. Az elnök korábban július 4-i határidőt szabott a törvényhozásnak a törvény elfogadására.
A törvényt a szenátusban szintén éjszakán át tartó, hétvégén kezdett ülésen fogadták el kedden, a szavazategyenlőséget JD Vance alelnök döntő voksa billentette át.
Mi várható a piacokon a globális gazdasági bizonytalanság, a kereskedelmi háborúk és a geopolitikai konfliktusok időszakában?
A szabályozás egyre szigorúbb, a megfelelés jogi kötelezettség és stratégiai kérdés is.
Van a kártyás fizetés elfogadásánál kevésbé költséges megoldás is már a piacon: a qvik rendszer használatával a költségek 30–40 százalékkal mérsékelhetők.
A bvk hosszú távú döntés, az adózási kérdéseket ezt figyelembe véve célszerű kezelni.
Nem világos, hogy a leginkább szablyacsörgetésnek tekinthető kereskedelmi háború átmegy egy langymeleg állapotba, vagy augusztus elsején totális káosz lesz a vége.
Már a Szijjártó-libling akkugyáraknak sem jut az egyedi állami támogatásokból. Az Állami Számvevőszék súlyos kritikákat fogalmazott meg e rendszerrel szemben, mert nem szolgálja a gazdaság érdekeit.
A világ legnagyobb húsipari cége, a brazil JBS a New York-i tőzsdére lépett, hogy finanszírozza a további növekedését. A zilált múltú vállalatot rendre megtalálják környezetvédők, politikusok és piacfelügyeletek.
Egészen hihetetlennek tűnő hírek, melyekről kiderült, hogy igazak. Hihető átverések. Mindkét fajtából jutott bőven az elmúlt hetekben a közösségi oldalakra.
Néhány szón, gesztuson múlt 1990-ben, hogy nem borította el Erdélyt az erőszak.