A Deutschlandradio Kultur német országos közszolgálati rádió Orbán Viktor kormányfő politikai tevékenységéről közölt összeállítást.
A rádió Politikai tárca című műsorában Orbán Viktor permanens forradalma címmel sugárzott anyag magyar származású szerzője, Krisztina Koenen azt fejtegeti, hogy mitől lesznek ilyen választási eredmények, a kormánypártok fölényes győzelmével, pedig az elmúlt 4 és fél évben a magyarok nem élnek jobban – leszámítva az Orbán- és Fidesz-hű üzeletemberek egy kis csoportját.
A cikk szerint észrevehető szociális intézkedések nem történtek, ezért a Fidesz és Orbán Viktornak olyat kell nyújtania, amire látszólag nagyobb szükség van mint a kézzelfogható ajándékokra.
A szerző – aki a Frankfurter Allgemeine Zeitung és a Wirtschaftswoche munkatársa is volt – kiemelte: kevesen értik a kormányfőnél jobban a magyarokra jellemző érzésvilágot, amelyben a magyarság a nyelvében egyedül, ellenségektől körülvéve álló, az idegen uralom ellen évszázadok óta szabadságharcot folytató áldozatként, de ugyanakkor a térség más népeivel szemben fölényben lévő nemzetként mutatkozik meg.
Ebben a világképben a kudarcért mindig valaki más felelős, a menekvés pedig az erős államtól remélhető, és Orbán Viktor mindezt megerősíti szavazóiban, amivel azt a jóleső érzést közvetíti, hogy közülük való – fejtette ki Krisztina Koenen.
Orbán programja – az cikk írója szerint – az "antikapitalista szabadságharc": a külföldi energia- és telekommunikációs szolgáltatók, bankok és az EU az új, idegen "megszálló erő". Éppen ezért a külföldi kézben lévő vállalatokat "újranemzetiesíti" azzal az ígérettel, hogy így a gázárak és a hitelesek kamatai alacsonyak tudnak maradni. Felkelti és táplálja az az elvárást, hogy az állam tartsa távol a magyarokat a világ összes igazságtalanságától.
Orbán csak egyetlen harcmódot ismer: a forradalom a vérében van. Mindegy, hogy bal-, vagy jobboldal, vagy mindkettő. A kommunista párt utódpártjával szembeni harcot már megnyerte, számos bank és német energiaszolgáltató már bedobta a törülközőt. A legújabb háborút az olyan civil szervezetekkel vívja a magyar kormányfő, akik külföldről kapnak anyagi támogatást – olvasható a cikkben.
Krisztina Koenen kiemeli: Orbán példaképei Törökország, Oroszország és Szingapúr autokratái, az illiberális demokráciát nevezte meg társadalmi céljának, és ezen az úton sikeresen előre is haladt. Az igazságszolgáltatás intézményeit kiüresítették, a sajtószabadságot korlátozták, a választásokat manipulálták – véli a szerző. Az alaptörvény szerint Isten, a haza és a család hordozzák a legnagyobb értékeket.
Az állapotok az ellenzékért kiáltanak, ám a baloldal a jelentéktelenségbe süllyedt, mert még mindig azt gondolják, hogy nem finanszírozható szociális jótettekkel választókat tudnak szerezni. Egyébként ugyanazt az antikapitalista, államgazdasági programot képviselik, mint a Fidesz, csak közben az EU-hoz fordulnak segítségért – hangzik a szerző lesújtó véleménye a másik oldalról.
Koenen következtetése szerint a fentiek miatt a választók inkább maradnak az eredetinél, vagy otthon.