Tizenegy külföldi halt meg a lisszaboni siklóvasút-balesetben

Három brit, két kanadai, két dél-koreai, egy amerikai, egy francia, egy svájci és egy ukrán állampolgár vesztette életét a portugál fővárosban.

  • HVG

Tizenegy külföldi állampolgár van a balesetet szenvedett lisszaboni siklóvasút 16 halálos áldozata között a portugál rendőrség legújabb, pénteki összesítése szerint.

A szerencsétlenségben három brit, két kanadai, két dél-koreai, egy amerikai, egy francia, egy svájci és egy ukrán állampolgár halt meg. Korábban a rendőrség arról tájékoztatott, hogy egy német férfi is meghalt, ám őt később megtalálták a kórházba kerültek listáján. A francia külügyminisztérium úgy tudja, hogy az egyik áldozat egy kanadai–francia kettős állampolgár.

A sérültek között szintén vannak külföldiek, például spanyolok, izraeliek és brazilok is.

A baleset ügyében – amelyet Luis Montenegro miniszterelnök az ország közelmúltja egyik legnagyobb szerencsétlenségének nevezett – több vizsgálat is indult, a kormány légi és vasúti baleseteinek felderítéséért felelős ügynöksége pedig bejelentette, hogy a pénteki nap folyamán teszi közzé az első értékelését.

A rendőrség részéről a nyomozást vezető Nelson Oliveira azt közölte, 45 napon belül publikálják az eredményeket.

Vizsgálatot indított a főváros közlekedését irányító Carris vállalat is. A cég igazgatója, Pedro de Brito Bogas csütörtökön már elmondta, hogy az 1914-ben üzembe helyezett siklóvasút tavalyon tavaly végeztek teljes körű karbantartást, és mindennap – utoljára alig kilenc órával a baleset előtt – szemrevételezéses ellenőrzést is végeztek, amelynek részleteire azonban nem tért ki.

Hogyan működik a lisszaboni siklóvasút, ami miatt szerda este meghalt 16 ember?

A szerda este kisiklott lisszaboni siklóvasút vonalát 140 évvel ezelőtt nyitották meg, azóta közlekednek rajta szerelvények. De miért használják még ma is őket?

A tragédia nyomán gyásznapot hirdettek, csütörtök este pedig több százan vettek részt a lisszaboni Szent Domonkos-templomban rendezett gyászmisén, köztük a kormányfő, valamint Marcelo Rebelo de Sousa elnök és a főváros polgármestere, Carlos Moedas.

A főváros vezetése egyelőre leállította a további három siklóvasút működését.

Szerda este, nem sokkal hat óra után a portugál főváros híres Gloria siklóvasút kocsija kisiklott, és egy épületnek ütközött. A balesetet szenvedett sikló olyan sebesen haladt, hogy felszántotta az utcaköveket, és az ütközés miatt gyakorlatilag a felére zsugorodott.

„A sikló olyan sebesen haladt, hogy felszántotta az utcaköveket” – helyszíni beszámoló Lisszabonból

A tragédia másnapján is sok az érdeklődő, az áldozatok emlékére többen virágcsokrokat helyeztek el.

Hozzászólások