Takaicsi Szanae lett Japán első női miniszterelnöke

A Margaret Thatcherért rajongó konzervatív politikus állva köszönte meg a tapsot a férfiakkal teli parlamentben, miután megválasztották. 

  • HVG

Kedden a japán parlamentben megválasztották Takaicsi Szanaét, így ő lesz az ország első női miniszterelnöke – írta meg a CNN. A lap szerint ez mérföldkőnek számít egy olyan országban, ahol mind a politikai életet, mind a munkahelyeket az idősebb férfiak uralják. A konzervatív politikus a választás után felállva köszönte meg a tapsot az alsóház rendkívüli ülése után. 237 szavazatot kapott, ami több, mint ami az egyszerű többséghez szükséges – írta a BBC.

Takaicsi Szanae megválasztását ünneplik a parlamentben Tokióban
Kaname Yoneyama / Yomiuri / The Yomiuri Shimbun via AFP

Takaicsi Szanaét nemrég választották a kormányzó Liberális Demokrata Párt vezetőjének, miután az előző miniszterelnök, Isiba Sigeru szeptemberben lemondott.  

A frissen megválasztott miniszterelnöknek számtalan kihívással kell szembenéznie. Többek között egyesítenie kell a belső konfliktusokkal és botrányokkal sújtott pártot, emellett ott vannak a gazdasági problémák is, amelyekkel Japán küzd. A néhai miniszterelnök, Abe Sindzó protezsáltjaként Takaicsi megígérte, hogy visszahozza a merénylet áldozatává vált kormányfő gazdasági vízióját, ami magas állami költekezéssel és olcsó hitelezéssel jár. 

A BBC szerint a Liberális Demokrata Párt új vezetője biztonságpolitikai kérdésekben keményvonalas, és célja Japán pacifista alkotmányának módosítása. 

Takaicsi Szanae állítólag régóta csodálója Nagy-Britannia első női miniszterelnökének, Margaret Thatchernek, és nagyon sok női választő érzi azt, hogy nem képviselné megfelelően a jogaikat. A politikus például régóta ellenzi azt a törvényjavaslatot, amely lehetővé tenné, hogy a nők házasság után megtarthassák leánykori nevüket, mert ez ellentétes a hagyományokkal. Emellett nem támogatja az azonos neműek házasságát sem.

Egyetemista Metállady volt, politikus Vaslady lett, de megfoszthatják attól, hogy az első nő legyen japán kormányfőként

Fiatalon lázadó volt, politikusnak konzervatív lett Takaicsi Szanae, a japán kormánypárt új vezetője, aki a szigetország első miniszterelnöknője szeretne lenni, de a kisebbik koalíciós partner ezt nem akarja, az ellenzék pedig közös jelölt mögé próbál felsorakozni.

Nyitókép: Kaname Yoneyama / Yomiuri / The Yomiuri Shimbun via AFP

Hozzászólások