Videó: Újra kivirágzott a világ legszárazabb sivataga, az Atacama

A chilei Atacamában egy nap alatt leesett az éves csapadékmennyiség nagy része, így világ legszárazabbjának tartott sivatagja két év alatt másodszor borult virágba.

  • HVG

Két év alatt másodszor borult virágba a világ legszárazabb sivatagja, az Atacama-sivatag – számolt be a BBC. Az idő nagy részében egysíkú és tar tájat így ismét színes virágok borítják. Az, hogy a tavalyi után idén is sor került az Atacama virágzására, rendkívülinek számít: az ezt megelőző 40 évben mindössze 15-ször fordult elő.

A virágzó Atacama-sivatag Chilében 2025. október 5-én.
Lucas Aguayo Araos / ANADOLU / Anadolu via AFP

A sivatagban átlagosan évi 15 milliméter csapadék esik, most azonban csak augusztusban 12 milliméter eső öntözte a tájat, ráadásul ennek a nagy része egyetlen nap alatt zúdult le. Ez elég is volt az itt található több mint kétszázféle vadvirágnak, hogy kihajtsanak. Az itt virágzó növények egy része ráadásul sehol máshol nem található meg a földön, ami tényleg egyedivé varázsolja a virágzó Atacama látványát.

Chile’s Atacama Desert blooms after rare winter rains

Chile’s Atacama Desert blooms after rare winter rains A rare bloom has turned Chile’s Atacama Desert – one of the driest places on Earth – into a vast sea of fuchsia and purple wildflowers after unusually heavy winter rains.

Az Andok és a Csendes-óceán között elterülő sivatag virágzása még néhány hétig eltarthat a chilei állami erdészeti vállalat, a CONAF szerint. A virágzás átlagosan néhány évente szokott előfordulni, amikor az átlagosnál több csapadék esik. A jelenség általában augusztus és november között jelentkezik, tavaly azonban ennél korábban, már júliusban színesbe öltözött az Atacama-sivatag.

A virágzó Atacama-sivatag Chilében 2025. október 3-án.
Jose TORRES / AFP
Hozzászólások