Itt az új MNB-program: jön a minősített vállalati hitel
Új minősített hitelterméke vezet be a Magyar Nemzeti Bank. Milyen előnyöket tartogat ez a lehetőség a vállalkozások számára?
Az óbudai RoseVille az első, amely független szervezet által hitelesített uniós zöld minősítést szerzett.
Zöld hitelből épült fel az az irodaház, amely Magyarországon elsőként kapott független szervezet által hitelesített EU Taxonómia-minősítést: bizonyítottan megfelel az „éghajlatváltozás mérséklése” EU Taxonómia követelményeknek.
A 15 ezer négyzetméter alapterületű, A+ kategóriájú RoseVille irodaház Budapesten, a III. kerületi Bécsi úton található. Tulajdonosa a Hermes Befektetési Alapkezelő által kezelt RV Ingatlan Befektetési Alap.
Az irodaház minősítését a Magyar Környezettudatos Építés Egyesület (HuGBC) hitelesítette, amelynek elnöke, Szarvas Gábor szerint az ilyen fejlesztéseknek a Magyar Nemzeti Bank (MNB) zöld programjai – mint például a kedvező jelzáloghitelkamat-feltételeket lehetővé tevő úgynevezett zöld tőkekövetelmény kedvezmény program – jelentenek komoly hajtóerőt. Az elnök szerint bár sokan úgy gondolják, hogy az ilyen a zöld minősítések megszerzése bonyolult és költséges, a gyakorlat pont ennek az ellenkezője.
Az Erste Bank a fejlesztésről szóló közleményben jelezte, hogy miközben az új építőipari beruházások volumene visszaesett az elmúlt években, egyre több fejlesztő dönt a meglévő épületek zöldítése mellett, és egyre nő a zöld minősítéssel rendelkező épületek aránya: a BREEAM (2023 és 2024 között 54 százalékos növekedés a minősítések számában Magyarországon), LEED vagy éppen a WELL minősítések egyre gyakoribbá válnak, és nemcsak presztízs-, hanem üzleti értéket is képviselnek.
A bank a maga részéről jelezte, céljuk hogy 2026-ra a teljes vállalati hitelállomány 25 százalékát a Taxonómia környezeti céljaihoz jelentősen hozzájáruló beruházások adják, mint amilyen a kérdéses irodaház is. A zöld pénzügyekkel a bankok kibocsátáscsökkentési törekvéseivel és lehetőségeivel kapcsolatban érdemes meghallgatni a HVG fenntarthatósági podcastja, a zCast idevágó április végi adását.
Barta Zsombor, a fenntartható ingatlanpiaci tanácsadással foglalkozó Greenbors Consulting alapító partnere a beruházással kapcsolatban jelezte, hogy nemzetközi benchmark alapján bár a zöld épületek átlagosan 2-10 százalékkal magasabb beruházási költséggel épülnek, de a zöld befektetés akár 3-5 éven belül megtérül, a 25-50 százalékkal alacsonyabb energia- és üzemeltetési költségeknek köszönhetően. Emellett a fenntartható épületek kevésbé értéktelenednek el, így hosszú távon is stabilabb hozamot biztosítanak.
Új minősített hitelterméke vezet be a Magyar Nemzeti Bank. Milyen előnyöket tartogat ez a lehetőség a vállalkozások számára?
Kedvező lehetőség a likviditás javítására feldolgozóipari vállalatok számára.
Összefoglaló az aktív pályázatok legfontosabb feltételeiről: kik pályázhatnak, mekkora összeget lehet igényelni, mire fordítható az elnyert támogatás.
Már párszáz milliós hitelnagyság esetén is – akár több tízmillió forinttal – többe kerülhet cégünknek, ha csupán a kamatszint alapján döntünk.
Budapest III. kerületének vezetése a korábbi években arra törekedett, hogy ne épüljenek új lakóparkok a városrészben, sok helyen ugyanis már nehezen bírja a terhelést a helyi infrastruktúra. Az elmúlt hónapokban viszont megváltozott ez az álláspont, és – ha megszavazzák a szükséges előterjesztéseket – több építkezés, valamint NER-közeli vállalakozó is zöld jelzést kaphat az önkormányzattól.
A kirúgás miatt beküldött cégbírósági papírokból kiderült, hogy 2024 januárja óta egy háromtagú igazgatóság látja el a vállalat vezetését.
Ezek után bármi megtörténhet, mondta egy munkácsi férfi a HVG-nek.