Bár a volt politikai foglyok szervezetével november elején kötött megállapodás szerint a kárpótlás eredetileg csak az 1948-1968 közötti időszakot érintette volna, a kormány végül is úgy határozott, hogy az intézkedést kiterjeszti az 1968-1989 közötti évekre is, tehát a csehszlovákiai szocialista rendszer egész időszakára.
A kormány a jövő évi költségvetésből mintegy 280 millió koronát (2,2 milliárd forintot) szán erre a célra. A kabinet határozata szerint a volt politikai foglyok minden, börtönben vagy munkatáborban eltöltött hónapért havi ötven koronát fognak kapni. A személyenként kiszámolt összeget nyugdíj-kiegészítésként kapják majd rendszeresen kézhez, jövő januártól kezdve. A volt politikai foglyok özvegyei havonta 1500-2500 koronát fognak kapni ezen a címem.
„A kárpótoltak körének kiszélesítését az 1968-1989 közötti időszakra is erkölcsi és politikai szempontból tartottuk fontosnak. Ugyanakkor úgy véljük, hogy ez anyagi szempontból nem okoz komolyabb gondokat, mert az ötvenes évekhez viszonyítva az úgynevezett normalizáció időszakában már jóval kevesebb ember került politikai okokból börtönbe" - mondta Frantisek Bublan belügyminiszter.
Csehszlovákiában 1948 és 1953 között mintegy 100 ezer személyt ítéltek el politikai okok miatt, s közülük mintegy 40 ezren több mint tíz évet kaptak. Több mint kétszáz esetben halálos ítéletet mondtak ki a bíróságok. Az 1968 utáni időszakról nincsenek konkrét, többé-kevésbé általánosan elfogadott adatok. A becslések szerint ebből az időszakból néhány száz személy lehet jogosult a kárpótlásra.
Kárpótolják a kommunizmus áldozatait a cseheknél
Pénzbeli kárpótlást kapnak a jövő évtől kezdve az egykori kommunista rezsim politikai foglyai Csehországban. Erről a cseh kormány döntött tegnapi ülésén.
Magyar Péter üzent Windisch Lászlónak, nem biztos, hogy minden uniós pénz hazajut – ezek voltak a kormány döntései
Magyar Péter üzent Orbán Balázsnak és „Szalai Zolinak”, hogy nehogy kifosszák még gyorsan a vagyonkezelő alapítványokat
Magyar Péter a HVG-nek: Vége van a következmények nélküli vagyonbevallások korszakának
A Kúria döntött az MTA-vagyonnal kapcsolatos perben
Hankó Balázs nem 261, hanem több mint 1000 milliárd forint állami támogatásról állapodott meg Krausz Ferenccel
Para-Kovács Imre: Búcsúlevél a Fideszhez
A kormány felfüggeszti az ebben a formában értelmetlen mohácsi Duna-híd kivitelezési munkáit
Vitézy Dávid feladata lesz a beruházás felülvizsgálata.