A börtönépítés politikai öngyilkosság?

2 perc

2003.09.19. 12:10

Tiszaújvárosban nem épül börtön, így döntöttek a város polgárai a múlt vasárnap tartott népszavazáson. Lehet, hogy ezzel csak veszítettek?

„Tetű zsidó, megdöglesz” – állt nagybetűkkel a tiszaújvárosi helyi lap azon példányán, amelyiket Koscsó Lajos alpolgármesternek címeztek, és az MSZP irodájának postaládájába dobtak be csütörtökön. A fenyegetés a lap mellé csatolt levélben az 57 éves, Tiszaújvárost 1990 óta SZDSZ-es polgármesterként irányító Farkas Zoltánra is kiterjedt, aki a hvg.hu-nak azt mondta, hogy rendőrségi feljelentést tesz az ügyben. "Nem tulajdonítok a dolognak nagy jelentőséget, de mégis felháborítónak tartom" – mondta Farkas.
A fenyegető szöveget a helyi lapban a „Higgadtan a börtönépítésről!” című, Koscsó által jegyzett cikk mellé írták. Az incidensre azután került sor, hogy Tiszaújváros lakossága népszavazáson utasította el egy, a város ipari parkjába tervezett büntetés-végrehajtási intézmény létrehozásának tervét. A 18 700 lakosú kisvárosban csak 5 003-an mentek el szavazni, és a 694 igen mellett 4 298-an a börtön megépítése ellen szavaztak. Bár az alacsony részvétel miatt a szavazást nem volna kötelező érvényesnek tekinteni, Farkas szerint az önkormányzat a 86 százalékban nemleges eredményt tiszteletben tartja, és eltekint a börtön megépítésének tervétől.
Pedig a 700 elítélt fogva tartására alkalmas intézmény a polgármester szerint 300-350 új munkahelyet teremtett volna, és az építési terület eladásából az önkormányzatnak körülbelül 400 millió forintos bevétele származhatott volna. A börtön felépítésével Tiszaújváros gazdasága több lábon állóvá válhatna – tette hozzá Farkas. A viszonylag tehetősnek számító város prosperálását nagyrészt a Tiszai Vegyi Kombinát (TVK) Rt.-nek köszönheti, amely az önkormányzat 1,6 milliárd forintos iparüzési adóbevételének legnagyobb részét fizeti be, és többek között jónéhány közszolgáltatási fejlesztést is támogat. A biztos egzisztenciával rendelkező kertvárosi lakosok egyébként Farkas szerint hét-, illetve nyolcszoros többséggel utasították el a börtön megépítését, míg egyéb területeken az arány csupán két- és háromszoros volt. A polgármester véleménye szerint "akik ellenezték a börtön tervét, azok pártpolitikai ügyet csináltak az egyébként szakmai kérdésből” – mondta Farkas.
„Mélyen elítélem a fenyegetést, ami nem európai módszer” – mondta a hvg.hu-nak a börtönépítést az önkormányzati képviselőtestületben is ellenző Hártó Gábor, a Városért Egyesület képviselője. Szerinte a beígért 300-350 új munkahelyből csupán 60-80-at kaphattak volna meg a helyi lakosok, mivel a börtön személyzetének nagy része speciális büntetés-végrehajtási tiszt lett volna. Az építési terület eladásából Hártó szerint pedig mindössze 100 millió forintos bevételt sikerült volna elérnie a városnak, mivel a szükséges fejlesztések – például a közművesítés kiépítése – elvitte volna a profit legnagyobb részét. „Ha a döntés ellenére mégis megépítette volna a börtönt az önkormányzat, az a vezetés politikai öngyilkossága lett volna” – tette hozzá Hártó.
Tiszaújváros vezetését két-három hónapja kereste meg levélben a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága (BVOP), amely egy új, Kelet-Magyarországon felépítendő intézménynek keres helyszínt. Az Igazságügyi Minisztérium pályázatot fog kiírni a jövőbeli börtön helyszínének kiválasztására, a tiszaújvárosi népszavazás pedig valójában arról döntött, induljon-e a pályázaton a város. A hazai törvények szerint nem lett volna kötelező a 2,7 millió forintba került népszavazás megtartása, de Farkas szerint „demokratikusan akartunk dönteni az ügyben”. A voks és annak eredménye azonban más, a börtön megépítése iránt érdeklődő városok döntésére is hatással lehet, sőt Farkas elmondta, hogy néhány környező település polgármestere telefonon már kifejezte aggodalmát, hogy a lakosság náluk is költséges népszavazáson akar majd véleményt nyilvánítani.
Ön hogyan döntene egy hasonló népszavazáson?