Külön kedvezmények hátrányos helyzetűek foglalkoztatásához
A részmunkaidőben foglalkoztatott munkanélküliek munkabérének, és járulékainak 75 százalékát kaphatják meg maximum egy évig a munkaadók a foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter rendelete szerint.
Kizáró ok, ha a munkaadó a megelőző három hónapban hasonló munkakörben alkalmazott valakit és azt rendes felmondással elbocsátotta. Vállalnia kell, hogy ilyen dolgozót a munkanélküli alkalmazása idején sem bocsát el rendes felmondással. A munkaadónak vállalnia kell továbbá, hogy a támogatott időszaknak megfelelő ideig tovább foglalkoztatja a munkanélkülit. A miniszteri rendelet lehetőséget ad arra is, hogy a 45 év feletti munkanélküliek esetében - ha legalább három hónapja regisztrálják őket - a munkabér 70-100 százaléka nyerhető el támogatásként, maximum két évig.
Amennyiben közhasznú munkavégzésre alkalmazzák a 45 év feletti munkanélkülit, akkor a közvetlen foglalkoztatási költségek 90 százalékáig kapható támogatás maximum másfél évig. Ha ugyanilyen munkára 50 év feletti munkanélkülit alkalmaznak, akkor már két évig támogatják ezt a foglalkoztatást. Feltétel ezekben az esetekben, hogy a közhasznú foglalkoztatást az egészségügyi, szociális, művelődési, közoktatási, környezetvédelmi tevékenységekre szervezzék. E támogatásoknál könnyebbség az is, hogy nem kell bizonyítani a statisztikai állományi létszám bővítését.
Ugyancsak kedvező feltételekkel nyerhető el támogatás akkor is, ha a foglalkoztatást cigány kisebbségi önkormányzat, vagy ilyen önkormányzatok társulása, cigány érdekképviselet szervezi, vagy részt vesz a szervezésben. Ez esetben ugyancsak a foglalkoztatás közvetlen költségeinek 90 százalékáig nyerhető el a támogatás maximum két évig. Szintén nem feltétel, hogy a statisztikai állományi létszám bővüljön.
Az idén mintegy 37 milliárd forint támogatást nyújt a kormányzat a legalább 60 százalékban megváltozott munkaképességű dolgozókat foglalkoztató cégeknek, jövőre ez az összeg eléri a 40 milliárd forintot - közölte Kiss Péter kancellária miniszter. Az induló feltételek kialakításával járul hozzá a kormányzat ahhoz, hogy a megváltozott munkaképességűek közül minél többen dolgozhassanak. A miniszter szerint jelenleg 400 ezer körüli megváltozott munkaképességű ember él Magyarországon, akiknek ma csak 17-18 százaléka tud csak dolgozni. (MTI)