Minősített agyarak: a parlamenti vadászat újabb fejleményei

2 perc

2004.03.10. 15:39

A Nyírerdő Rt. vezérigazgatójának leváltását és az okozott kár megtérítését követeli a parlamenti képviselők lónyai vadászata nyomán Balogh Gyula, a térség országgyűlési képviselője. Felmerült ugyanis, hogy a lelőtt állatok tényleges száma és értéke meghaladja a kiszámlázottakét.

Két teherautó szállította a január 28-ai lónyai vadászaton lelőtt állatok összesen 86 mázsányi tetemét a közeli húsfeldolgozó üzembe, ahol állítólag 7 kocáról kiderült, hogy vemhesen került puskavégre. A környéken persze egyre vadabb hírek keringenek azt követően, hogy a HVG után napilapok és tévék is hírt adtak a különleges vadászatról, amely olyannyira az ukrán határ közvetlen közelében zajlott – a helyiek egy része a 380 lövés hallatán már egyenesen azt hitte, fegyveres összetűzésről van szó –, hogy a vadaskert kerítése jóformán egybeesik az államhatárral.

Kedden minősítették a vadászaton elejtett vadkanok agyarait a nyíregyházi trófeabíráló bizottságban; egy 20 centiméternél rövidebb, ám különlegesen nagy átmérőjű agyar ezüstérmes, további négy, köztük egy 24 centiméter hosszúságú, bronzérmes minősítést kapott. Nagy kérdés, hogy a becsülhető trófeaérték miként aránylik majd az eddig ismertté vált 11 millió forintos számlához. Márpedig az eddig csak egyetlen tévé-műsornak nyilatkozó Bige László nagyvállalkozó magabiztosan jelentette ki, hogy „a Nyírerdő Rt. dörzsölheti a tenyerét, milyen hatalmas árbevétele lett” a vadászatból.

Azon kevesek egyike, aki névvel is vállalja véleményét a lónyai ügyben, Balogh Gyula, a terület országgyűlési képviselője. A jelenleg független, korábban Fideszes, azelőtt kisgazda képviselőt már a vadászat másnapján felkeresték felháborodott helyiek, január 30-án pedig már ő fordult Herbály Imréhez mondván, elvárja, hogy Kaknics Lajos vezérigazgató mondjon le, a 22-25 millió forintos kárt pedig az érintettek térítsék meg.

Balogh felháborodását csak tovább növelte, hogy múlt szombaton Lónyán a képviselői vadászatot közvetlenül irányító Szalacsi Árpád igazgató nem volt hajlandó semmilyen információt adni neki, hanem a vezérigazgatóhoz küldte. „Szalacsi mindent elkövet a bűn eltussolására” – fogalmazott Balogh Gyula. Az elutasítást követően Szili Katalin házelnökhöz fordult. Balogh levelet írt Medgyessy Péter miniszterelnökhöz is – aki a helyiek szerint jó ismerője az ottani vadászterületeknek, még a ’80-as évek végén maga is előszeretettel vadászott Lónyán és Nyírlugos környékén. A levélben a képviselő vizsgálatot indítványoz az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt-nél, állapítsák meg, vajon Kaknics osztályvezetőből rögtön vezérigazgatóvá emelése nem valamilyen elvtelen lobbizás eredménye-e?

Bige László ugyan az ország egyik leggazdagabb vállalkozója, vagyoni helyzete azonban nagymértékben azon múlik, milyen áron lehet eladni a hazai gyártású nitrogénműtrágyákat. Saját szavai szerint „akár az ördöggel is cimborálna” a tulajdonába került TVM és a péti Nitrogénművek Vegyipari Rt. (NV) érdekében, a mesterségesen alacsony alapanyag árak, főként a nyomott gázár miatt jelentős versenyelőnyt élvező ukrán, orosz, román termékek távoltartásáért.