A szárazföldi erők lapja is Rumsfeld távozását követeli
Halállal fenyegette meg Bászrában a külföldiek számára dolgozókat egy eddig ismeretlen fegyveres csoport. Az amerikaiak bejelentették, hogy szabadon bocsátják a Bagdad melletti Abu Garib börtön foglyainak felét. A francia külügyminiszter eközben közölte: Párizs nem küld csapatokat Irakba.
Megfenyegették a külföldieket
Eközben az al-Dzsazíra arab hírtévé bemutatott egy videofelvételt, amelyen álarcos, géppisztolyos fegyveresek szerepelnek, s egyikük közleményt olvas fel: "Bászrában gyilkosság és emberrablás célpontja minden külföldi cég dolgozója. Komolyan figyelmeztetjük őket, hogy ne menjenek Bászra utcáira" - hangzott a nyilatkozat, amely közös nevezőre hozott minden külföldit az amerikai-brit megszállókkal. A csoport magát "et-Taff Mártírjai Brigádjának" nevezte, utalva Kerbela síita szent város régi nevére.
Összecsapások Kerbelában
Kerbelában újabb összecsapások voltak a Muktada asz-Szadr radikális síita vezető harcosai, a Mahdi Hadserege és a koalíciós erők között. Helyi kórházi források szerint tíz milicista megsebesült, közülük többen súlyosan.
Szabadon bocsátják a Bagdad melletti Abu Graib börtön foglyainak felét - jelentette be Geoffrey Miller vezérőrnagy, az iraki katonai börtönökért felelős amerikai tábornok. Szerinte 45 napon belül a jelenlegi 3800-ról 1500-2000-ra csökkentik a foglyok létszámát, másokat pedig áthelyeznek egyéb börtönökbe.
Támadták az ukránokat
Iraki felkelők rakétákat lőttek ki egy Irakban lévő ukrán támaszpontra, de a támadás nem okozott emberveszteséget - közölte hétfőn az Irak középső részén állomásozó többnemzetiségű erők szóvivője. Az asz-Szuvaríjában létesített támaszpontot helyi idő szerint vasárnap éjfél előtt érte támadás. Az 1600 fős ukrán kontingens a második legnagyobb az Irak középső részén állomásozó, lengyel irányítás alatt álló többnemzetiségű egységen belül.
Felszólította az amerikai megszállókat Fallúdzsa város vezetése, hogy bocsássák szabadon a nyugat-iraki város 239 lakóját, akiket az amerikaiak őrizetben tartanak. A követelést egy tárgyaláson terjesztették elő, amelyet a város tisztségviselői folytattak James N. Mattis amerikai tábornokkal, a Nyugat-Irakét felelős 1. amerikai tengerészgyalogos hadosztály parancsnokával Fallúdzsában.
Párizs nem küld csapatokat Irakba
Franciaország csak az ENSZ égisze alatt és az Európai Unió többi országával közösen kész részt venni az ország gazdasági és politikai helyreállításában - jelentette ki hétfőn Brüsszelben Michel Barnier francia külügyminiszter. A politikus szerint, ha június végén valóban végbemegy a hatalom átadása Irakban, Franciaország szerepet vállalhat a csendőrség, illetve a belbiztonsági erők kiképzésében. Barnier az iraki foglyokkal szembeni bánásmódot, a visszaélésekről szóló híreket kommentálva kijelentette: amit látni, tudni lehet, az méltatlan, becstelen dolog, ellentétes az összes háborús joggal, ezért elfogadhatatlan és igazolhatatlan, a felelősöket meg kell büntetni.
Dánia és Portugália elítélte a kínzást
Dánia és Portugália is elítélte az iraki börtönökben elkövetett atrocitásokat, de kitart a koalíciós erők küldetése mellett. Soeren Gade dán védelmi miniszter hétfőn Koppenhágában kijelentette: katonáiknak ezután jobban kell ellenőrizniük azoknak az irakiaknak a sorsát, akiket a dánok tartóztatnak le és adnak át a brit erőknek. Dánia ötszáz embert állomásoztat Bászra körzetében, a brit szektorban.
Az iraki inváziót a kezdetektől fogva támogató Portugália is nemtetszését fejezte ki az Egyesült Államok kormányának az iraki foglyok megkínzása és megalázása miatt. José Durao Barroso portugál miniszterelnök szerint "nem lehet az alapvető emberi értékekkel ellentétesen cselekedni a terrorizmus elleni küzdelem nevében".