Eljutott a világűrig az első magán-űrrepülőgép
A világ első magán-űrrepülőgépe sikeresen befejezte rövid űrutazását: most először történt meg, hogy egy magánvállalkozás által épített űrrepülőgép eljutott a világűr "küszöbéig", azaz túllépte a 100 kilométeres magasságot, majd másfél órás űrrepülés után sikeresen visszatért kiinduló repülőterére.
A kaliforniai sivatagban fekvő Mojave repülőterén több ezren várták a SpaceShipOne leszállását. A pilóta a 62 éves, dél-afrikai származású Mike Melvill volt. A SpaceShipOne egy szállítórepülőgéphez, a Fehér Lovaghoz csatolva szállt fel, 15 kilométeres magasságban, a földi légkör peremén levált róla és beindította saját rakéta hajtóművét. Ezzel 80 másodpercen át háromszoros hangsebességgel haladva szinte függőleges irányban tört a 100 kilométeres magasságba. Itt a pilóta kikapcsolta a hajtóművet, és három percig a súlytalanság állapotában szállt, majd fokozatosan visszaereszkedett a Föld felé. A pilóta közel 25 kilométeres magasságban tért át a vitorlázó manőverezésre, és hibátlanul tette le a gépet a repülőtér betonjára.
Kereskedjen ezzel a hírrel a Hírbörzén!
Egy amerikai csapat vagy cég nyeri meg az X díjat
"Ez a kísérlet új űrkorszak kezdetét jelezheti” - mondta még az űrutazás előtt az első magán űrrepülőgép tervezője, Burt Rutan. „Óriási igény van az űrutazásra, az emberek már nem csak álmodozni akarnak róla. A magánűrutazások új vállalkozói előtt nagy távlatok nyílnak, azt akarjuk, hogy gyermekeink már eljussanak más bolygókra is." Rutan a következő két hét leforgása alatt újból fel akarja küldeni a SpaceShipOne-t egy űrutazásra, most már háromfőnyi legénységgel. Ezzel a teljesítménnyel akarja elnyerni a tízmillió dolláros Ansari X díjat, amelyet egy alapítvány annak a vállalkozónak ígért, aki űrjárművével két héten belül kétszer is megjárja a világűrt három emberrel vagy annak megfelelő súlyú rakománnyal. (AFP, MTI)