Az ÁPV Rt. szerint jó áron kelt el a Tankönyvkiadó
A Nemzeti Tankönyvkiadó Rt.-t az ÁPV Rt. eredményesen értékesítette a Láng Kiadó és Holding Rt.-nek, és a vagyonértékhez képest magasabb árat ért el - mondta az ÁPV Rt. elnökhelyettese. A Fidesz szerint a tankönyvkiadó magánosítása során nem zajlott valódi verseny és ez az eladási áron is látszik.
Vásárhelyi István ÁPV Rt. - elnökhelyettes az értékelő bizottság elnökeként tartott csütörtökön sajtótájékoztató elmondta, a Nemzeti Tankönyvkiadó Rt. privatizációjára kiírt nyílt, kétfordulós pályázat során az ármaximalizálás mellett fontos szempont volt az üzletpolitika, a szakmai referencia, illetve az, hogy az eladás ne eredményezzen monopolhelyzetet a piacon. Az első fordulóban tizenegy pályázó indult, moagyarázta Vásárhelyi,. közülük a második fordulóba ötöt hívtak meg. A meghívottak közül hárman adtak be ajánlatot. A második fordulóban a három ajánlattevő közül kettőnek érvénytelennek minősítették a beküldött ajánlatát, mert nem pótolták határidőre a hiányt. Vásárhelyi István kiemelte, hogy a hiánypótlásnak szigorú szabályai vannak, s utalt a Mozaik Kiadóra, amely írásban jelezte, hogy nem tudja időben beszerezni a második fordulóban szükséges konzorciumi tagokról a cégkivonatokat.
Vági Márton, az ÁPV Rt. vezérigazgató-helyettese hangsúlyozta, hogy az ÁPV Rt. a Nemzeti Tankönyvkiadó privatizációjának lebonyolítását kormányhatározat alapján végezte, azt szakmai feladatnak tekintette. A privatizációt megelőzően szigorították a tankönyvkiadó cég alapszabályát, és az állami tulajdonban maradó 25 százalék plusz egy részvényszavazathoz erősebb jogosítványokat adtak. Ezzel lehetővé vált, hogy a stratégiai kérdésekben az állam nélkül ne lehessen dönteni. A vezérigazgató-helyettes kiemelte, hogy a pályázati kiírásban az értékelés módját szerepelt, a privatizációs folyamatban egyetlen szubjektív elem sem volt, és valamennyi zárt borítékban beadott dokumentumot minden egyes esetben közjegyző előtt bontottak fel. Vági Márton kifejtette, hogy az első fordulóba beadott minden egyes árajánlat szakmai elemzés alapján magasnak bizonyult, így várható volt, hogy a második fordulóban mérséklődik a végleges árajánlat. Vági Márton elmondta, hogy a második fordulóba beadott három ajánlat közül a Mozaik Kiadó és a Lengyel Tankönyvkiadó nem pótolta határidőre a hiányt, ezért ezeket érvénytelennek nyilvánították, és ezek után már fel sem bontották ezek árajánlatát. Vági Márton úgy vélekedett, hogy a Nemzeti Tankönyvkiadó privatizációja sikeres volt, értékesítették a 70 százalék mínusz egy részvénycsomagot, sikerült felárat elérni, és szakmailag, pénzügyileg biztosított a cég további működtetése.
A vezérigazgató-helyettes szerint a privatizációs eljárás szigorú volt és rugalmatlan mindenkivel szemben, és már csak így lehetett elérni, hogy egyenlő elbánásban részesüljön minden induló. Úgy vélte a nyertes Láng Kiadó és Holding Rt. nem egyedül versenyzett, mert a privatizációs folyamat hosszú versenyfutás volt, amelyen tizenhárman indultak. Michael Carlson, a KPMG partnere elmondta, hogy a Nemzeti Tankönyvkiadó privatizációja megfelelt a nemzetközi gyakorlatban alkalmazott szigorú eljárásnak. Vági Márton újságírói kérdésre elmondta, hogy a Láng Kiadó és Holding Rt. szakmai befektető, mert a 2003. évi adatok szerint az 1,9 milliárd forintos értékesítéséből a könyvkiadás 12 százalékkal, a nyomdai tevékenység 4,5 százalékkal, a könyvkereskedés 6 százalékkal részesedett. Hozzátette: szakmai szempontból is ez az ajánlat volt a legerősebb.
A Fidesz úgy gondolja, hogy az ÁPV. Rt. csak magyarázkodik és a bizonyítványát magyarázza a tankönyvkiadó eladása kapcsán. Sió László, a Fidesz szakpolitikusa az ÁPV. Rt. sajtótájékoztatóján elhangzottakra reagálva, az MTI-nek nyilatkozva azt mondta: a privatizációs szervezet elismerte, hogy a pályázati kiírás szerint is el lehetett térni a magánosítás második fordulójában a megadott ártól. A Fidesz nagyon furcsának tartja, hogy miközben a privatizáció kapcsán számos vizsgálat indul, a magánosítással kapcsolatos szerződést "értehetetlen sietséggel" mégis aláírták. Sió szerint a tankönyvkiadó magánosítása során nem zajlott valódi verseny, tulajdonképpen csak egy versenyző versengett önmagával és ez az eladási áron is látszik.