Kucsma hajlandó elfogadni a reformokat

1 perc

2004.12.06. 11:13

Leonyid Kucsma ukrán elnök hajlandó megjelenni a parlamentben és aláírni a törvényhozók által kidolgozandó, a politikai reformokról és a választási törvény módosításáról szóló törvényt, de feltételei vannak.

Volodimir Litvin a parlamenti csoportok és frakciók vezetőiből álló egyeztető tanács ülésén közölte: az államfő hajlandó hozzájárulni a jelenlegi kormány menesztéséhez és a központi választási bizottság összetételének megváltoztatásához is, de mindezt csak azzal a feltétellel, ha az ellenzék haladéktalanul beszünteti a kormányzati létesítmények napok óta tartó blokádját.

Az ukrán ellenzék vasárnap közölte: mindaddig blokád alatt tartja a kormány székházát, amíg Leonyid Kucsma távozó elnök nem meneszti a kormányt és meg nem teszi az igazságos választásokhoz szükséges lépéseket.

Viktor Juscsenko, az ellenzék elnökjelöltje esti nagygyűlésén sürgette, hogy a parlament szerdáig fogadja el az elnökválasztási törvény módosítását, amelynek révén megakadályozhatók lennének a választási csalások.

Újabb követelések

© AP
Litvin azt is közölte, hogy az ellenzék a délelőtt folyamán újabb követelésekkel állt elő: sürgeti a főügyész és a belügyminiszter menesztését, valamint azon öt régió kormányzójának a leváltását, amelyekben a hatalom elnökjelöltje, Viktor Janukovics miniszterelnök szerzett többséget az elnökválasztás november 21-ei második fordulójában.

Kucsma a délelőtt folyamán a jelenlegi kormány több tagjával tárgyalt Kijev melletti rezidenciáján. Itt közölte szóvivője, hogy kora délután újabb kerekasztal-találkozót tartanak, amelyen az érintett feleken kívül részt vesznek a múlt hét óta közvetítő külföldi politikusok: Valdas Adamkus litván elnök, Borisz Grizlov, az orosz parlament alsóházának elnöke és valószínűleg Aleksander Kwasniewski lengyel államfő is.

A blokád miatt elmaradhat a szavazás?

Eközben az ellenzék továbbra is blokád alatt tartja a kormányzati épületet, több ezer hivatalnok már napok óta nem tud bejutni munkahelyére. Szerhij Makacarija pénzügyminiszter-helyettes szerint ez a helyzet már azzal fenyeget, hogy lehetetlenné válik a december 26-ra kitűzött megismételt elnökválasztási forduló megtartása.

"Nem tudjuk előkészíteni a törvénymódosításokat, mivel az ehhez szükséges elektronikus adatbázis az épületben van" - hangsúlyozta. Ezen felül súlyos anyagi gondok is adódhatnak; máris késik mintegy százmillió hrivnya bér átutalása a közalkalmazottaknak.