Gyurcsány kinyitná az ügynökaktákat

3 perc

2004.12.09. 09:05

A kormányfő támogatja az MSZP azon kezdeményezését, hogy korlátozás nélkül legyenek hozzáférhetőek az akták.

„Ki kell nyitni az aktákat, hogy lezárható legyen a múlt, és a jövővel foglalkozhassunk” - jelentette ki a miniszterelnök csütörtökön. Gyurcsány Ferenc közölte, egyetért és támogatja az MSZP azon kezdeményezését, amely arra vonatkozik, hogy „nyissuk ki és tegyük hozzáférhetővé korlátozásmentesen mindenki számára az állambiztonsági szolgálatok 1990 előtti, és 1944 utáni időszakára vonatkozó iratokat".

Szabályozások Európában
A volt szocialista blokkban mindenhol kényes téma, kik voltak besúgók és kiről mit jelentettek. Bulgáriában előbb nyilvánosságra hozták a névsort, majd szigorúan korlátozták a hozzáférést. Németországban és Szlovákiában az interneten landoltak az ügynökök. Tovább a cikkhez!

Mint mondta, személyesen is „kifejezetten elégtétellel” tölti el, hogy a magyar baloldal az, amely „ebben a másfél évtizedes vitában a legbátrabb álláspontot tette a magáévá”. A kormányfő közölte, minden támogatást meg fog adni ahhoz, hogy az MSZP kezdeményezését a kormány elfogadja, és a parlament többsége mielőbb elvégezze a szükséges jogszabályalkotást.

Azt is elmondta, hogy ha és amennyiben megalapozott a feltételezés, hogy az állambiztonsági szolgálatokon kívül más
helyeken olyan iratanyag lelhető fel, amelynek közvetlen kapcsolata van az állambiztonsági levéltárakban őrzött anyaggal, "akkor azokat támogatom, akik azt mondják, hogy terjesszük ki azokra is."

Pénzt kell áldozni rá

A miniszterelnök közölte, hogy ismeretei szerint eddig mintegy 470 folyóméter iratanyagot adtak át a levéltárak, és hozzávetőleg, a feltételezések szerint ugyanekkora iratanyag vár még átadásra. Mint mondta, "információja sem hivatalosan, sem nem hivatalosan a köztársaság kormányának és bármely tagjának arra vonatkozóan nincs, hogy valakik az iratokhoz nem jó szándékkal és nem törvényesen hozzányúltak, azokból elemeket kiemeltek."

A miniszterelnök elmondta, hogy költségvetési tartalékból fogják fedezni a levéltári betekintés megkönnyítéséhez szükséges infrastrukturális és személyi költségeket. "Ennek a nagyságrendje nyilvánvalóan legfeljebb 100 milliós" - jegyezte meg.

Hiller István pártelnök szerdán jelentette be, hogy az MSZP  korlátlanul hozzáférhetővé tenné a Történeti Levéltárban őrzött állambiztonsági iratokat. "A politikai szándék megvan, az összes, - 1944. december 21. és 1990. február 14. között - a III-as főcsoportfőnökségnél és az állambiztonsági hivatalnál született iratot, amelyet a Történeti Levéltárban őriznek, korlátozás nélkül hozzáférhetővé tesszük"- jelentette be Hiller István pártelnök.
 

Az SZDSZ trükköt sejt (Oldaltörés)

Az Index úgy tudja, az MSZP döntésének előzménye, hogy a nemzetbiztonsági kabinet keddi ülésén villámcsapásként érte a szocialista képviselőket a felismerés, hogy még nincs frakcióálláspontjuk az SZDSZ ismételten benyújtott ügynöktörvényéről. Ezután az MSZP elnöksége kedden este egyhangúlag szavazott az ügynökkérdésről, és szerda délelőtti rendkívüli ülésén az MSZP-frakció is támogatásáról biztosította a kezdeményezést.
Az Index által megkérdezett SZDSZ-es képviselők között volt, aki gyanakodva fogadta a szocialista javaslatot, és trükknek vélte a kezdeményezést. A törvény ismételt benyújtó Mécs Imre szerint a szocialista javaslat féloldalas, és az SZDSZ ragaszkodik ahhoz, hogy a közélet szereplőit és a közvéleményformálókat is átvilágítsák. Mécs szerint itt az ideje, hogy jóváhagyják azt a törvényt, amit két éve a szocialisták csak megcsonkítva fogadtak volna el.

Demeter: először törvény kell (Oldaltörés)

Demeter Ervin fideszes politikus, volt titkosszolgálatokat felügyelő tárca nélküli miniszter szerint a szocialistáknak meg kellene alkotniuk a közélet tisztaságát szolgáló törvényt, mielőtt ismertetik elképzeléseiket. "Előbb meg kéne csinálni a törvényt, és utána nyilvánosságra hozni az elképzelést" – mondta Demeter. Kijelentette: a szocialisták "az elmúlt 15 évben akadályozták azt, hogy kizárjuk a közéletből azokat, akik együttműködtek az egykori politikai rendőrséggel".

Hozzátette, hogy Gyurcsány Ferenc "múlttal való szembenézésének bátorságát erős kétség lengi be, hiszen főtanácsadója, jóbarátja volt annak a miniszterelnöknek, aki SZT-tiszt volt". "A múlttal való szembenézés bátorsága két évvel ezelőtt nem volt meg, és ez nagyon gyengíti a (miniszterelnök) szavahihetőségét" - mondta.

Szólt arról is, hogy egyelőre nem lehet tudni, mit akarnak szabályozni a szocialisták, hiszen csak a szándékukat közölték arra vonatkozóan, hogy az iratokat nyilvánosságra kell hozni.