Drágulnak az építőanyagok
Infláció feletti áremelkedést várnak az ingatlanfejlesztők a következő 8-10 hónapra az építőanyagoknál. Mivel a telített újlakás-piac már nem bírja el a további drágítást, így a pluszköltségnek csak egy kisebb részét építhetik be az árba.
Jövőre 6-7 százalékos, vagyis a tervezett inflációt meghaladó mértékű áremelkedésre számítanak a hazai ingatlanfejlesztők az építőanyagoknál. Az építési telkekkel kapcsolatban még magasabb, 8 százalékos drágulást várnak, és az építési-szerelési tevékenységnél is 6 százalékos emelkedést vetítenek előre. Ezek öszszességében kínálati áraik emelésére késztethetik őket, ám vélhetően ezt nem teljesen hárítják át a vevőkre, mert a túlkínálat miatt már így is eladási gondokkal küszködnek - írja a Világgazdaság.
Egyre nehezebb helyzetbe kerülnek a fejlesztők. A lakásoknál az érvényesíthető árnövekedés alacsony, ráadásul csökkenő tendenciát mutat, a felhasználandó építőanyagoknál, illetve a fejlesztők által igénybe vett külső szolgáltatásoknál erőteljes drágulást kénytelenek elszenvedni - mondta a Világgazdaságnak a GKI Gazdaságkutató Rt. munkatársa.
Nem nagyon nyugtathatja meg a fejlesztőket az sem, hogy a lakossági kereslet csökken. A GKI szerint a tavalyi harmadik negyedévi, 58 ezer háztartáshoz képest az idei utolsó előtti negyedévben csak 46 ezer háztartás készült lakásépítésre, -vásárlásra vagy -felújításra. A megkezdett projekteket ugyanis többnyire szeretnék befejezni, még akkor is, ha tudják: jelentősen megnyúlhat az értékesítési idő - tette hozzá.
"Cégünk ugyan méreténél és hátterénél fogva jóval előnyösebb helyzetben van, mint sok vidéki és budapesti fejlesztő, de ugyanúgy kellemetlenül érinti az építőanyagok drágulása, mint minden érdekelt vállalatot – idézi a lap Mátyásné Benkő Erikát, a Vegyépszer csoporthoz tartozó Paskál Park Rt. vezérigazgatóját. A beruházó nem szándékozik emelni az árain,a vezérigazgató szerint saját eredményük terhére, illetve átszervezéssel igyekeznek megoldani ezt a problémát.
A lakásépítés nettó költségei az elmúlt négy évben folyamatosan növekedtek - állítja a Központi Statisztikai Hivatal a nemrég nyilvánosságra hozott összefoglalójában. Emelkedtek a bér- és az anyagköltségek, de 2001 második negyedétől a lakásépítési költségekben a bérköltségek emelkedésének van nagyobb szerepe.