Ismét változik az adórendszer

2 perc

2005.01.17. 08:09

Komoly változtatásokat tervez a jövő évi adó- és járulékrendszerben a Pénzügyminisztérium (PM), a tárca már meg is kezdte az egyeztetéseket az üzleti szféra képviselőivel és a tanácsadókkal.

Az idén kétkulcsossá vált személyi jövedelemadó-táblához ismét hozzányúlna a pénzügyi tárca: a tervek szerint emelnék az alsó sávhatárt (azaz az ideinél többen adóznának az alacsonyabbik kulccsal), illetve lejjebb szállítanák az adókulcsok mértékét - számolt be a Világgazdaság egy pénzügyminisztériumi belső anyagra hivatkozva. Mindkét lépés számottevően csökkentené az adóterhelést. Maradna a kétkulcsos rendszer, s gyakorlatilag - az adójóváírás révén - továbbra is adómentességet élvezne a minimálbér.

A foglalkoztatás további ösztönzése érdekében kiterjesztenék azt az idén bevezetett könnyítést, amely szerint a pályakezdőt, a gyesről, illetve gyetről visszatérőt, valamint az ápolási díjat követően munkába állót alkalmazó vállalkozás 50 százalékos járulékmentességet élvez a kérdéses személy után.

Újdonság lenne, hogy az eva mintájára a járulékfizetési kötelezettséget is egyszerűsítve teljesíthetnék a vállalkozások. Bővítenék az eva-kört, mégpedig úgy, hogy a magasabb költséghányaddal működő kisebb méretű cégek is választhatnák az adónemet. Hozzányúlnának az iparűzési adóhoz, s újrakodifikálnák az elmúlt 12 év áfa-módosításait.

A Világgazdaság információi szerint egy szervezetbe vonnák az APEH-et és a VPOP-t, s a jelenleg az ORFK-n belül működő pénzügyi nyomozóhivatal a pénzügyigazgatás rendszerébe kerülne át. Ugyancsak a tervek között szerepel az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Rt. megszüntetése, amelyre a privatizáció lezárultával nem lenne szükség. Utódja a Magyar Államkincstár lenne, amelybe beolvadna a Kincstári Vagyonigazgatóság. A PM kivezetné a piacról a kárpótlási jegyet, amely ezzel végleg megszűnne.

A pénzügyminiszter a várható változásokról (Oldaltörés)

Draskovics Tibor hétfőn jelentette be, hogy olyan változásokat szeretne kezdeményezni az adórendszerben - akár már az idén is -, amelyek növelik a vállalkozások versenyképességét, de nem járnak az adóbevételek jelentős csökkenésével. A változtatások részleteiről egyelőre nincs további hivatalos információ.

Hétfőn a pénzügyminiszter Széles Gáborral, az MGYOSZ elnökével egyeztetett és még a héten tárgyal Parragh Lászlóval, az MKIK elnökével, Demján Sándorral, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) ügyvezető elnökével, valamint az Adótanácsadók Egyesületének vezetőivel. Draskovics a vállalkozói érdekképviseletek vezetőitől azt várja, hogy gyűjtsék össze a bevételi szempontból nem lényeges, de a cégek működését akadályozó előírásokat, szabályokat. Az ezek módosítására vonatkozó javaslatokat Draskovics szerint már márciusban az Országgyűlés elé terjeszthetik. "Jövőre a vállalkozások versenyképességének erősítését kell a középpontba állítani" - jelentette ki a pénzügyminiszter.

Elismerte, hogy a magas áfa-szint versenyképességi problémát jelent. "Ennek orvoslására van javaslata a tárcának" - mondta. A versenyképességet hátrányosan érintő tényezők közé sorolta Draskovics az áfán kívül a helyi iparűzési adó szintjét, illetve az élőmunka terheit. Ezek közül jövőre legalább két területen előre kell lépni - mondta a pénzügyminiszter a konkrét elképzelések ismertetése nélkül. 

A bürokratikus feltételrendszer, a szabályozási környezet is egyszerűsítésre szorul a pénzügyminiszter szerint, aki azonnali kormányzati intézkedést ígért a módosításra szoruló szabályok feltérképezését követően. Bejelentette, hogy a minisztériumban ki fog nevezni egy vezetőt a javaslatok összegyűjtésére, feldolgozására és a jogszabály-módosítást előkészítő munka koordinálására. 

Kijelentette viszont, hogy új adónyomozó hatóság felállítása, illetve az APEH és a VPOP összevonása nincs napirenden, ahogy más nagyobb szervezeti átalakítás sem.

A pénzügyminiszter kijelentette, hogy Gyurcsány Ferenc, kormányfő vasárnapi, az adók csökkentésére vonatkozó kijelentései az általa tett javaslaton alapulnak. A tárcavezető a konkrét elképzelések ismertetését péntekre ígérte, hozzátéve, hogy a pénteki konzultációra meghívta a főbb gazdaságkutató cégek vezetőit is.