Ausztriába járunk át lakáshitelért

4 perc

2005.01.28. 12:20

Korlátozta a magyar ügyfeleknek adható lakáshitel mennyiségét néhány ausztriai bank a nagy érdeklődés miatt, így több helyen már csak a határmenti megyékben lakók kaphatnak osztrák hitelt. A hvg.hu által megkérdezett banki szakemberek nem tulajdonítanak nagy jelentőséget az átjáróláznak, és nem tartanak a magyar bankok forgalomcsökkenésétől sem.

Csúcson a magyar keres-let az ausztriai hitelek iránt
© sxc.hu
Az ausztriai bankoknál lakáshitelt igénylő magyarok száma az utóbbi hetekben kezdett tömegesen emelkedni, és eddig olyan sok magyar ügyfél kért hitelt az ottani pénzintézetektől, hogy a hírek szerint egyes burgenlandi bankok már korlátozták a hitelek folyósítását. Egyelőre csak a határmenti megyékből fogadnak el hitelkérelmeket, és csak a határhoz közeli ingatlanokat fogadják el fedezetként, amíg a központjuktól más utasítást nem kapnak.

A hvg.hu által megkérdezett magyar bankok hallottak az osztrák hitelek népszerűségének növekedéséről, de elmondásuk szerint forgalmukon nem éreznek változást. Sokuk szerint az adatok azt mutatják, hogy az ausztriai lakáshitelek csak egy nagyon szűk réteg számára vonzóak. A bankok szerint az általuk nyújtott hitelkonstrukciók versenyképesek, sőt olcsóbbak, mint a külföldi hitelek.

"Komoly tapasztalatunk még nincs ezen a téren, de olyan jelenségről van szó, amely csak szűk réteget érint" - mondta a hvg.hu-nak Magapatona Péter a Budapest Bank Rt. üzletágvezetője. "Mi is kaptunk már hasonló jelzéseket a régióból, ám valószínű, hogy csak azok élnek ezzel a lehetőséggel, akik a határmenti megyékből járnak át dolgozni Ausztriába" - tette hozzá. Szerinte sokak azért juthatnak egyszerűbben jelzáloghitelhez a határon túl, mivel ott van kimutatott jövedelmük. A Budapest Bank csak a Magyarországon adózott jövedelmet tudja figyelembe venni hiteligénylés esetén.

"Nem egy új jelenség, volt már arra példa - nemrég a biztosítói szektorban - hogy a szomszédos Ausztriában kínált szolgáltatások felkeltették az itthoniak érdeklődését. Legújabban ez a lakáshitelezésben jelentkezik" - mondta a hvg.hu-nak Nagy Gyula, a HVB Jelzálogbank Rt. vezérigazgatója. A kisebb, burgenlandi regionális bankoknak jelenthet új üzletet a magyarországi ügyfeleknek szolgáltatott devizahitel, miután Magyarországon is devizahitel-robbanást váltott ki a lakástámogatás szigorítása. "Az biztos, hogy egy új elemmel bővült a verseny, és a magyar bankok is levonhatják ebből a következtetést" - véli Nagy, aki szerint a HVB Jelzálogbank viszont nem érezte ennek hatását, és a banknak továbbra is a budapesti lakáspiac a meghatározó.

Jönnek a külföldi bankok

Egyre több külföldi bank nyújtana határon átnyúló szolgáltatásokat Magyarországon, miután az ország tavaly májusi EU-csatlakozásával itthon jelentősen leegyszerűsödtek az ilyen tevékenység feltételei. Az uniós székhellyel rendelkező bankoknak a magyar piacra lépéshez nincs szükségük külön engedélyre, csupán regisztrálniuk kell az Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeleténél (PSzÁF).

E bankoknak nem kötelező sem hazai leányvállalatot, sem pedig itthoni fiókhálózatot létrehozni – termékeiket akár az interneten, vagy elektronikus csatornán keresztül is kínálhatják. Már ha megéri, ugyanis a magyar bankpiacon részben a sok szereplő miatt már eddig is elég nagy volt a verseny. Ezért szakértők szerint a külföldi bankok egyelőre nem is nagyon tudnak labdába rúgni itthon, kivéve azokon a határmenti településeken, ahol elérhető közelségben vannak a magyar ügyfelek.

Mindenesetre az érdeklődés nagy: a felügyeletnél eddig 63 külföldi hitelintézet jelezte, hogy szeretne megjelenni Magyarországon határon átnyúló szolgáltatásokkal. Közülük 22 osztrák pénzintézet, amelyek vélhetően leginkább a nyugat-magyarországi területek lakosságát célozzák meg termékeikkel. „Kérdés, hogyan tudják felvenni a versenyt a magyar piacon már több évtizede jelen lévő hazai bankokkal” – mondta a hvg.hu-nak Binder István, a PSzÁF szóvivője. Emlékeztetett arra, hogy a külföldi bankok által kínált kedvező lakáshiteleknél is a magyarországi hatóságoknál kell elvégezni a jelzálogbejegyzést, és a közokiratba foglalást, amely növelheti a hazai bankok előnyét a külföldiekkel szemben.






























Átjáróláz kockázatokkal (Oldaltörés)

Átjáróláz a leg-hűségesebb ma-gyar városban
© sopron.hu
"Ez az új banki szolgáltatás arra késztetheti a hazai pénzintézeteket, hogy alacsonyabb legyen a kamatláb, gyorsabb és egyszerűbb a banki ügyintézés, és igenis vegyék figyelembe azt, hogy a banki kölcsön is egy termék, amit el kell adni, éppen ezért ne legyen monopol helyzetbe egyetlen bank sem" - mondta a hvg.hu-nak Walter Dezső, Sopron polgármestere.

A polgármester szerint Ausztriában nem korlátozták a magyaroknak adható hitelek mennyiségét. "A napokban találkoztam Burgenland vezetőjével, aki hangsúlyozta: szívesen fogadnak minden magyar kérelmet, sőt magyarul beszélő banki ügyintézőt is alkalmaznak, hogy egyszerűbb és gyorsabb legyen a kiszolgálás" - mondta a város vezetője.

"Most Burgenland van abban a helyzetben, amelyben néhány éve Sopron volt: mindent megtesznek azért, hogy náluk vásároljunk, ez esetben ott vegyünk igénybe bizonyos banki szolgáltatásokat" - véli Walter. "Támogatom, hogy átjárjunk egymáshoz, hiszen az uniós csatlakozással visszakaptuk azt, amit évtizedekkel ezelőtt elvettek tőlünk. S ha kedvezőbb feltételekkel, gyorsabb ügyintézéssel vehetünk föl kint hitelt, miért ne tennék" - fűzte hozzá Walter Dezső.

Az ausztriai hiteleket forintjövedelmük átváltásával törlesztő magyar ügyfeleknek azonban az árfolyamkockázatokra is ügyelniük kell, akárcsak a Magyarországon kínált devizahitelek esetében is. Jelenleg az újonnan folyósított hazai hitelek 70-80 százalékát devizában, többnyire svájci frankban veszi fel a lakosság, csupán az új lakásokra igényelnek továbbra is elsősorban forintkölcsönt. Ma már a magyar bankok különféle devizakonstrukciókat kínálnak, amelyek sok esetben kedvezőbbnek látszanak a forinthiteleknél, de itt sem árt azonban odafigyelni az árfolyamkockázatokra.