A hét közepére születhet megállapodás a gazdákkal

2 perc

2005.03.07. 17:50

Szakértői szinten hétfőn is tárgyaltak a gazdák és a szakminisztérium képviselői, miközben országosan 65 helyszínen, 5600 gazda, 3600 munkagéppel továbbra is demonstrált az utakon. A tervek szerint kedden ismét plenáris egyeztetés lesz a tárcánál. Hétfőn többek között a gabonaintervenció témakörét vitatták meg.

Németh Imre szakminiszter szerint a tárgyaló felek a megállapodást leghamarabb a hét közepére köthetik meg. Jakab István a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (MAGOSZ) elnöke szerint hétfőn a legnagyobb véleménykülönbséget mutató kérdéskörökről vitáztak. Ezek többek között az intervenció, a pénzügy és a 2005-ös támogatások.

Az Országos Gazdademonstrációs Bizottság elhatárolódott Paulina Lászlótól és hétfői nyilatkozatától. Mint a testület közleményében írja: március 3-tól már nem tartottak igényt munkájára és részvételére. Paulina László aki a bizottság szakértőjeként tevékenykedett hétfőn közleményben hívta fel a demonstráló gazdákat arra, hogy térjenek haza és új reálisabb szakmai tárgyalásokat kezdjenek, a fideszesek pedig ne a háttérből dirigáljanak.

A hétfői parlamenti vitában Karsai Péter (MDF) kifejtette, hogy jó lett volna, ha a miniszterelnök arra reagál, amiért a gazdák tüntetnek, és elmondja, mi az elképzelése a válság megoldásáról. Kuncze Gábor (SZDSZ) úgy vélte, hogy a gazdák tüntetése az aktuális problémákon túl abból is következik, hogy versenyképtelen a mezőgazdaság.

A kormány határidőre, április végére kifizeti a költségvetésben rendelkezésre álló támogatásokat a gazdáknak, azonban annál többet nem. A magyar költségvetésben 328 milliárd forint áll  rendelkezésre az agrár- és vidékfejlesztés támogatására, hatvan százalékkal több, mint 2002-ben. A gazdák először 70 milliárd forint pótigénnyel léptek fel, most már 200 milliárd forintot tesz ki ez az igény - mondta a miniszterelnök.

A demonstráló gazdák gépeikkel február 21-én indultak el  fővárosba; az ország minden megyéjéből, összesen 1000 erőgép érkezett a Felvonulási térre, később 200 erőgépet a Parlament előtt állítottak le vasárnap estig. A gazdatüntetésen 15 gazdaszervezet vesz részt hivatalosan. 

A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei agrártermelők hét helyszínen hatszáz traktorral, mezőgazdasági géppel, teher- és személyautóval demonstráltak hétfőn. Azt tervezik, hogy járműveikkel szerdán Budapestre indulnak és csütörtöktől a fővárosban tartják tiltakozó akciójukat.

A gazdák petícióban ismertették követeléseiket, ezekről február 23-án kezdték volna meg az egyeztetést a felek, de mivel a tárgyalások helyszínében nem tudtak megegyezni az érdemi tárgyalás csak február 24-én kezdődött meg. A gazdák petíciójában fontos követelésként fogalmazódott meg, hogy a kormányzat fizesse ki elmaradt járandóságaikat.