A Magyar Népköztársaság nyugaton lebukott kémei
Levette a kezét a magyar katonai hírszerzés azokról az ex-ügynökökről, akiknek többségét a pártállam idején részben zsarolással bírtak rá, hogy külföldön kémkedjenek, ám később lebuktak és többségük börtönbe került. Egyiküket utoljára 2004-ben vették őrizetbe és ítélték el Németországban.
A zsarolással beszervezett és később lebukott kémek közül vannak olyanok, akikre hosszú börtönbüntetés várt. Ráadásul többségük kémtevékenysége nem a magyar állam, hanem a Szovjetunó érdekét szolgálta. Azaz csak szolgálta volna, egy kivétellel ugyanis egyikük sem végzett a szovjetek és a magyarok számára „értékes” kémtevékenységet – többségüket a nyugati elhárítás „palira vette” és lépre csalta.
Sorsukban azonban van valami, ami közös: a magyar katonai hírszerzés már nem tartja velük a kapcsolatot és információik sincsenek róluk – legalábbis a honvédelmi tárca sajtóosztályán a múlt hét végén ezt közölték a hvg.hu érdeklődésére.
Gilbert Ottó Attila
Gilbert Ottó Attila 1982. április 17-én az Egyesült Államokban négyezer amerikai dollárt fizetett Szmolka Jánosnak. Szmolka a pénzért cserébe titkos amerikai dokumentumokat adott át Gilbertnek, legalábbis a magyar kém ezt hitte. Valójában az amerikai hadseregben katonaként szolgáló Szmolka az amerikai katonai hírszerzés ügynöke volt. Gilbertet ekkor letartóztatták.
A CIA már tudja |
Kenedi János történész szerint a hazai titkosszolgálatok múltja pusztán belpolitikai érdekek miatt titkos, a CIA előtt ugyanis már minden magyar kém ismert, függetlenül attól, lebuktak-e vagy sem. Egy volt katonai hírszerző tiszt szerint a magyar titkosszolgálat egy lépést sem tett, amikor lebuktak az emberei. Az állambiztonsági iratokat felügyelő bizottság egyik tagja ugyanakkor azt hangoztatja: a hírszerzők és kémelhárítók a népköztársaság idején is hasznot hoztak az országnak. Részletek |
A magyaroknak Szmolka elismerte, hogy vannak amerikai katonai hírszerzési kapcsolatai. A vendégségben itt tartózkodó férfi látszólag beleegyezett abba, hogy információkat szolgáltat a magyaroknak, valójában azonban jelezte amerikai feletteseinek a beszervezési kísérletet. Ettől kezdve az amerikaiak tudtával kettős ügynökként tevékenykedett.
A magyar katonai hírszerzés 1981-ben háromezer dollárért vásárolt tőle 16 tekercs - titkos dokumentumokat tartalmazó - filmet, és további 100 ezer dollárt ajánlottak fel neki, ha fegyver- és rejtjelrendszerekről szerez be titkos anyagokat.
Szmolkát ugyan időközben áthelyezték a georgiai Ford Gordonba, de továbbra is fenntartotta kapcsolatait a magyar hírszerzéssel. Szmolka 1982. április 17-én ismét találkozott Gilberttel. Az amerikai hatóság ekkor csaptak le a magyar ügynökre. Kémkedésért 15 év börtönbüntetésre ítélték.
Információink szerint valamikor a rendszerváltást követően költözött vissza Magyarországa a kanadai állampolgárságú Stephen Joseph Ratkai, egykori nevén Rátkai István. A férfit a kanadai hatóságok 1988. június 11-én tartóztatták le. Azzal vádolták, hogy olyan titkos amerikai katonai dokumentumokat próbált megszerezni, amelyek az újfundlandi Argentiában található amerikai tengerészeti létesítmény működésével voltak kapcsolatosak.
Beszervezés |
Részlet az Állambiztonsági értelmező kéziszótárból: "A beszervezés folyamatában, a különböző motívumok harca során a következők hatnak az együttműködés vállalásának irányába: a félelmi motívumok (például szabadulás a bűntudati feszültségtől); szabadulás a pillanatnyi szorongatott helyzetből; az agresszió és a hatalomvágy kiélésének lehetősége, a bűnös tevékenység és a bűntársak védelmének reménye (színlelt – Szimulált – vállalás); a kalandvágy; az elfojtott vágyak, álmok kiélésének lehetősége; az ellenség gyűlölete; egyéni sérelem, bosszúvágy; az állambiztonsági szervek iránti tisztelet, a felkérés rangja, magas fokú erkölcsiség, hazafiság; az ellenséges szerv vagy csoport megbízása." |
Belovai István, az amerikai Központ Hírszerző Ügynökséghez (CIA) átállt egykori magyar katonai hírszerző tiszt visszaemlékező könyvében (Fedőneve: Scorpion) azt állítja, hogy Rátkai tanulmányai mellett valutázással is foglalkozott, amit az akkori törvények büntettek. "Értékelésem szerint Rátkai ekkor került a Belügyminisztérium hírszerzőinek látókörébe és sor került beszervezésére is. Itt is a zsarolás módszerét alkalmazták. Ha nem hajlandó együttműködni, akkor börtönbe zárják. Nem tudtam megállapítani, hogy amikor Rátkait letartóztatták, akkor a magyar hírszerző szolgálatok melyikéhez tartozott. Nagyon valószínű, hogy a BM átadta a Katonai Hírszerző Szolgálatához, mert alapos kiképzettsége arra vall, hogy a katonai hírszerzők képezték ki" - írta Belovai, aki azt sem tartja kizártnak, hogy Rátkainak ösztöndíjat adtak beszervezői, s ezzel vált lekötelezettjüké.
A férfi 1987-ben, tanulmányai befejezése után visszatért Kanadába. Ekkor várt rá az első kémfeladat. Igen ám, de előző évben történt valami, amiről a magyar hírszerzés nem tudott. Itt kerül a képe Donna Geiger, akinek Rátkai később a lebukását köszönhette.
Keresd a nőt!
Geiger egy 1986-ban kezdődő titkos akció főszereplője volt, amelyet az Amerikai Tengerészeti Nyomozó Szolgálat és a Kanadai Hírszerzés kezdeményezett: 1986. december 2-án Geiger egy tudományos kutatást végző szovjet hajó, az Akademik Borisz Petrov fedélzetére szállt, amely abban az időben ideiglenesen az újfundlandi St. John’s kikötőben horgonyzott. A szovjet hajóra Geigert a Tengerészeti Nyomozó Szolgálat szervezte be: a hölgy titkos dokumentumokkal igazolva úgy állította be magát, mint egy „elégedetlen tengerész hivatalnoknő”. Két hónap múlva kapott egy üzenetet, miszerint valaki szeretne vele találkozni. Végül a kapcsolattartó személlyel 1987-ben – egy levélben kapott utasításokat követve – a St. John’s-i Hotel Newfoundlandban jött össze a találkozó. A kapcsolattartó Michealként mutatkozott be. A férfi információszerzéssel bízta meg Geigert, s pénzt is adott neki. Egy héttel később újra találkoztak, ezúttal egy étteremben. Geigertől ekkor azt kérte a kapcsolattartó, hogy szolgáltasson információt az argentiai tengerészeti bázis felügyelete alá tartozó szigorúan titkos Tengeralatti Hangfelderítő Rendszerről.
Szobára vitte
Néhány találkozás után az ügynöknő rájött, hogy Micheal nem más, mint Stephen Joseph Ratkai. Utolsó találkozásukkor, 1988 júniusában Geiger a Hotel Newfoundlandban egy olyan szobába vezette Rátkait, amelyet az amerikai titkosszolgálat lehallgatott és megfigyelt. Ebben a szobában még több pénz és még több információ cserélt gazdát. Amikor azonban Rátkai elhagyta a szobát, nyomban őrizetbe vették. A tengerészetnek kára nem származott, Geiger ugyanis csupán álinformációkat szolgáltatott a magyar katonai hírszerzés által beszervezett, de valójában a szovjeteket szolgáló Rátkainak.
A lebukott kém 1989. február 6-án a bíróságon bűnösnek vallotta magát és elismerte, hogy 1987 májusától 1988 júniusáig a Szovjetuniónak kémkedett. A beszervezési kísérletet is elismerte, ebben a vádpontban is bűnösnek vallotta magát. Az újfundlandi legfelsőbb bíróság 1989. március 9-én kilenc év börtönbüntetésre ítélte. Nem sokkal később azonban állítólag szabadlábra helyezték, és a rendszerváltás környékén a bukott kém visszatért Magyarországra.
A dekonspirálódottak közül a szovjetek számára kétségkívül leghasznosabb magyar kém Szabó Zoltán volt. Őt is zsarolással és ígérgetésekkel szervezte be a magyar katonai hírszerzés. Szabó valóságos kincs volt a szovjeteknek, neki sikerült ugyanis beszerveznie a kommunista szolgálatnak az amerikai Clyde Lee Conrad őrmestert, akinek kémhálózata titkos nyugati katonai dokumentumokat adott el a Varsói Szerződés tagállamainak.
Telefonlehallgató készülék © NBH |
Belovai István könyvében azt állítja, Szabót azért utasították az ország elhagyására, mert az Egyesült Államok a rendszerváltás idején jelezte nemtetszését a magyar kormánynak, amiért a férfi amerikai állampolgárként és az Egyesült Államoknak jelentős kárt okozó Conrad-kémbanda egyik fontos tagjaként a magyar kormány támogatásával Budapesten húzhatta meg magát.
Szabót végül 1989 szeptemberében Ausztriában állították bíróság elé, de mindössze tízhónapos felfüggesztett börtönbüntetést kapott. Egyes források szerint azért úszta meg ennyivel, mert a Conrad-nyomozás során együttműködött a hatóságokkal. Arra vonatkozóan, hogy ezt követően mi lett Szabó Zoltánnal, nincs információink. Mindenesetre ha az Egyesült Államok területére lépne, letartóztatnák.
Gilbertnél, Rátkainál és Szabónál jóval ismertebbek a szocializmus alatt szintén a magyar katonai hírszerzésnek tevékenykedő Kercsik-fivérek, egyiküket ugyanis, a most 66 éves Kercsik Sándort, tavaly februárban vették őrizetbe a frankfurti repülőtéren.
Clyde Lee Conrad © Videofact |
Conradot és Kercsiket a később életfogytiglani börtönre ítélt Belovai István buktatta le, őt 1985-ben kapcsolta le a magyar katonai elhárítás. A Conrad-kémbanda lebukása után Kercsik Sándort és a szintén a kémbandához tartozó Imre nevű testvérét 18 hónap szabadságvesztére ítélték, amit le is ültek. Azért kaptak ilyen kedvező ítéletet, mert a CIA-nak részletesen elmondták a katonai hírszerzéshez fűződő kapcsolataikat. Kercsik Sándor ezt követően visszatért orvosi praxisához. Frankfurti elfogása után a koblenzi tartományi bíróságon tavaly beismerte, hogy Conrad futára volt. Két év felfüggesztett szabadságvesztésre ítélték. Kercsik Sándor jelenleg Svédországban él - tudtuk meg.
Titkosszolgálatok most |
A magyar nemzetbiztonsági munkát ma már alapvetően öt szolgálat látja el. Ebből a három polgári nemzetbiztonsági szolgálat, az Információs Hivatal (polgári hírszerzés), a Nemzetbiztonsági Hivatal (polgári elhárítás) és a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat (szolgáltató-technikai ellátó szervezet) a polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat irányító miniszter hatáskörébe tartozik, míg a Katonai Felderítő Hivatalt (katonai hírszerzés) és a Katonai Biztonsági Hivatalt (katonai elhárítás) a honvédelmi miniszter irányítja, működésüket alapvetően a nemzetbiztonsági törvény szabályozza. |
Összeállításunkban a hvg.hu információin kívül az alábbi publikációra, forrásokra támaszkodtunk:
1. Defence Security Services: Recent Espionage Cases: 1975-1999
2. Washington Post, “Spying is Charged to New Yorker of Hungarian Origin” (1982. április 20.)
3. New York Times, “Native of Hungary is Jailed in South on Spying Charges” (1982. április 20.)
4. New York Times, “Canada Holds Suspect in Spying on US Navy” (1988. június 16.)
5. St. Louis Post-Dispatch “Spy Gets 9 Years” (1989. március 11.)
6. Naval Investigative Service Command, Espionage, 1989
7. Washington Post, “US Ex-Sergeant Accused in Spy Case Not Given Mandatory Security Check" 1988 augusztus 27.
8. St. Louis Post-Dispatch “Former US Sergeant Accused of Treason” 1989 szeptember 2.
9. Richmond Times-Dispatch, “Former GI Given Life for Spying” 1990. június 7.
10. Los Angeles Times, “Alleged Spy Called Brilliant, Erratic” 1990. június 9.
11. Belovai István: Fedőneve: Scorpion (Budapest, 1998.)