Agrárdemonstráció: durvul a helyzet?

2 perc

2005.03.11. 13:34

A gazdák számára elfogadhatatlan, hogy az idei költségvetésben nem szerepel a európai uniós támogatást kiegészítő rész anyagi fedezete. A korményszóvivő közölte, nem lehet többet költeni agrárcélokra a költségvetésben előirányzottnál.

Csütörtökön a gazdák tárgyalóküldöttsége úgy ítélte meg, hogy a több hetes tárgyalások során kialkudott engedmények nem elégségesek egy megállapodás aláírásához. Ma mégis a miniszterelnök válaszára várnak.

Elismerték, hogy több lényeges kérdésben engedményeket tett a szaktárca, de
elfogadhatatlan számukra, hogy az idei költségvetésben nem szerepel a európai uniós támogatást kiegészítő rész anyagi fedezete.

Csütörtökön - mondták - már azt is elfogadták volna, hogy ne a teljes összeggel, csak - elsősorban az állattartás finanszírozhatóságához - 15 milliárd forinttal egészítse ki a kormány az agrártárca erre fordítható keretét. Az agrártárca tárgyalóküldöttségének viszont nem volt felhatalmazása arra, hogy
egy ilyen plusz összeg bevonását vállalja.
   
A tárgyalóküldöttség - a demonstráló gazdák nagygyűlése által is megerősítve - ezért fordult a miniszterelnökhöz.
   
A demonstrációs bizottság felszólította a vidéki gazdákat, hogy lehetőségeik szerint még többen csatlakozzanak a helyi demonstrációkhoz, illetve jöjjenek Budapestre.
   
Gyurcsány Ferenc a háromnapos hivatalos dél-koreai látogatását lezáró sajtótájékoztatón nyilatkozott a gazdatüntetők vezérének arra a pénteken elhangzott nyilatkozatára reagálva, hogy a Németh Imre agrárminiszterrel folytatott tárgyalások elakadtak, s a demonstrálók a továbbiakban kizárólag a kormányfővel hajlandók tárgyalni.

"A politikailag a gazdatüntetők mögött állók felelőssége nem kísérteni a politikai, illetve gazdasági destabilizációt Magyarországon. Lehangoló és elkeserítő olvasni, hogy a tüntetést szervező bizottság tagjainak jelentős része a legnagyobb ellenzéki párt gazdatagozatának a tagja – mondta a miniszterelnök.
   

László Boglár kormányszóvivő több rádióállomásnak ma azt nyilatkozta, hogy ha a korményoldal nem akarja megszabni, kik lehetnek a gazdák tárgyalóküldöttségében, akkor a demonstrálók se szabják meg, ki lehet a kormányoldal küldötte. Kijelentette, a költségvetési fegyelem ugyanakkora felelősséget ró az agrárminiszterre, mint a kormányfőre. A kormény nem tud mást mondani, mint hogy a költségvetésben egy fillérrel többet sem lehet agrárcélokra költeni az előirányzottnál.

Közben egyes vidéki helyszíneken, például Kiskunhalasnál teljes forgalomzárással fejezték ki tiltakozásukat a gazdák, de ez később feloldották. Kaposvár környékén változtattak a stratégiájukon a gazdák, nem állnak ki az utakra, ehelyett inkább, a szabályok betartásával, traktorokkal közlekednek. Úgy fogalmaznak: "semmi nem tiltja, hogy valaki traktorral menjen például bevásárolni a boltba".
   
Németh Imre földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter szerint politikai szempontok miatt nem jött létre megállapodás csütörtökön a gazdák és a kormányzat között. Választ indítványára - amelyet írásba foglalt, ez az a megállapodás-tervezet, amelyet a tárgyalások nyomán a minisztériumban kidolgoztak - pénteken tíz óráig nem kapott a demonstráló gazdák megbízottaitól - közölte sajtótájékoztatóján.