Melegellenes napot hirdetnek az amerikai konzervatívok

1 perc

2005.04.13. 15:31

Az Igazság Napját hirdették meg konzervatív szervezetek csütörtökre az amerikai iskolákban, válaszul a meleg diákok kirekesztése és szekálása ellen tiltakozó Hallgatás Napjának sikerére.

A szerdai Hallgatás Napjának résztvevői egész napra némaságot fogadtak, hogy így hívják fel a figyelmet a homoszexuális fiatalok nehéz helyzetére. Az 1996-ban kis körben indult mozgalom egyre terebélyesedik, és ma már diákok tízezrei vesznek részt benne gimnáziumok és egyetemek százaiban szerte az Egyesült Államokban.

A kirekesztésellenes kezdeményezés sikerén feldühödött konzervatívok meghirdették az Igazság Napját, hogy mozgósítsák mindazokat a diákokat, akik bűnnek tartják a homoszexualitást. Az ellenakcióhoz csatlakozó fiatalok kapnak egy pólót "Az igazságot nem lehet elhallgattatni" felirattal, valamint szórólapokat, amelyeken azt tudatják osztálytársaikkal, hogy ők nem hajlandók tolerálni a másságot, szavaik szerint a "kártékony személyi és szociális magatartást". A résztvevők kapnak egy zöldszámot is, amelyen azonnal jogi tanácsot kérhetnek ügyvédektől, ha akadályba ütközne kampányuk.

A melegellenes iskolai kampányt - más befolyásos konzervatív szervezetek támogatásával - az Alliance Defence Fund (ADF) keresztény jogvédő csoport indította, mely ádáz hadjáratot folytat a melegházasságok betiltásáért és a vallási propaganda bármiféle iskolai korlátozása ellen is.

Az ADF azt állítja, az Igazság Napját "mindenekelőtt azért kényszerült meghirdetni", mert az amerikai iskolákban belefojtják a szót a keresztény gyerekekbe. Felidézték egy San Diegó-i diák esetét, aki fegyelmit kapott, mert nem volt hajlandó levetni "A homoszexualitás szégyellnivaló" feliratú trikóját.

A társadalmi kezdeményezésként indult Hallgatás Napját koordináló iskolai szervezet (GLSEN) szerint a homofób kampány elindítói nem akarnak építő párbeszédet és nem hívei pluralizmusnak. A GLSEN adatai szerint a meleg amerikai gimnazisták 84 százalékát éri rendszeres verbális zaklatás az iskolában, 40 százalékukat pedig fizikai bántalmazás is.