A nyugati cégek még keletebbre vándorolnak
Werner Neugebauer német szakszervezeti vezető szerint nem látszik a vége annak a folyamatnak, amelynek során a nyugati cégek egyre keletebbre vándorolnak.
Az IG Metall szakszervezet bajor szekciójának vezetője egy hétvégi interjúban példaként Magyarországot hozta fel, ahol szerinte azzal riogatják a néhány évvel ezelőtt oda telepített üzemek dolgozóit, hogy átköltöznek a még olcsóbb Romániába és Bulgáriába, illetve ugyanúgy nyomás alá helyezik őket, mint Németországban: a helyi üzem csak akkor tartható meg, ha a foglalkoztatottak hajlandók alacsonyabb béreket is elfogadni.
A havi átlagbérek között még mindig nagyok a különbségek. Míg Németországban egy szakmunkás 2200 eurót keres, addig Magyarországon vagy Szlovéniában 800 eurót, de Bulgáriában már csak 200, Romániában 150 eurót.
A bajor IG Metall-főnök szerint a szakszervezeteknek még szorosabban együtt kell működniük, hogy az országokat ne játszhassák ki egymás ellen. "Nekünk 100 év tapasztalatunk van a kapitalizmussal, a kollégáknak csak tíz" - közölte. Német, osztrák, cseh, szlovák, magyar és szlovén szakszervezetek 1999-ben írták alá együttműködési megállapodásukat, a Bécsi Memorandumot. Német oldalon főleg a bajor IG Metall a felelős a kelet-európai országok szakszervezeteivel folytatott együttműködésért.
Neugebauer szerint az emberek a kelet-európai országokban még óvakodnak ellenállást kifejteni, "a munkavállalók politikai érdekérvényesítése „ott még valami egészen új jelenség".