Langmár-Vince vita az MTI-ben

2 perc

2005.04.28. 17:51

Vince Mátyás, a Magyar Távirati Iroda (MTI) elnökének tevékenységét, illetve a hírügynökség egyes szerződéseit bírálta Langmár Ferenc, az MTI Tulajdonosi Tanácsadó Testületének (TTT) elnöke csütörtöki sajtótájékoztatóján. Bayer József, a TTT elnökhelyettese továbbá Boglutz Ferenc a Felügyelő Bizottság elnöke még aznap cáfolták Langmár Ferenc állításait.

Vince Mátyás
© Marton Szilvia
"Elszakadt a cérna" - fogalmazott Langmár Ferenc az MTI budapesti székházában, mert "negyed évnél alig hosszabb idő alatt a harmadik alkalom, hogy Vince Mátyás a szabadságára vagy külföldi útjára hivatkozva nem teljesít valamilyen fontos feladatot". A TTT elnöke különösen azt kifogásolta, hogy a távirati iroda elnöke május második felében hivatalos utat tesz Afrikában, amelyet összeköt magánútjával.

Langmár szerint ebben az időszakban "dologidő van": most jár le a társaság könyvvizsgálójának megbízatása, április végéig kell az elnöknek benyújtania írásos beszámolóját a TTT-nek, és május utolsó napjáig kell beadnia az Országgyűlésnek a tavalyi évről szóló jelentést - állította Langmár. Nagy valószínűséggel ekkor ül össze a parlament kulturális bizottságának ellenőrzési albizottsága, hogy értékelje az MTI hírszolgáltatását - tette hozzá.

Május második felében a Nemzetközi Sajtóintézet (IPI) éves kongresszusát Kenyában tartja. Langmár Ferenc szerint az IPI tekintélyes szervezet, ám miért képviseltesse magát az MTI egy olyan konferencián, amely ezúttal alapvetően afrikai sajtóügyekkel foglalkozik?

A hírügynökség szerződéskötési gyakorlatáról szólva úgy vélekedett, hogy az MTI-nek nincs érvényes díjszabása 2005-re, s jó díjszabás esetén a hírügynökség több pénzt kaphatott volna hírszolgáltatásáért a Metro hírújságtól. A Magyar Televízióval kötött szerződés kapcsán annak a véleményének adott hangot, hogy éppen a közszolgálati intézmények kapják a legdrágábban a hírügynökség anyagait.

A hvg.hu-nak Langmár elmondta, nincsenek kétségei Vince szakmai és erkölcsi tisztességét illetően. Ettől függetlenül, felül kellene vizsgálni az MTI finanszírozásának egész rendszerét, amely még az EU szerint sem  hatékony, és Kornait idézve, puha költségvetési korláttal találja szembe magát. A közszolgálati hírügynökség szerepét fel kell vállalni, ám végső esetben a privatizálás gondolatával is meg kell barátkozni, mondta Langmár.  

Bayer József, a TTT elnökhelyettese és Boglutz István, az MTI Rt. Felügyelő Bizottságának (FB) elnöke nem sokkal késöbb  tartott sajtóértekezletükön  cáfolták Langmár Ferenc állításait. Boglutz István elmondta, hogy elkészült már a cég 2004-es beszámolója, mérlege, valamint a 2005-ös pénzügyi terve, így a "dologidőre" való hivatkozás indokolatlan. Bayer József hozzátette, az IPI konferencián az MTI elnökének részvétele több szempontból is indokolt: egyrészt a nemzetközi újságíró-szervezet növekvő befolyása miatt, másrészt a szakmai tanácskozás egyik fő témája, a közel-keleti konfliktusról szóló kiegyensúlyozottabb tudósítások miatt is. Az FB elnöke a szerződésekről többet nem kívánt elárulni, mondván, azok tartalma üzleti titok. 

A TTT elnöke által említett két említett szerződésről Boglutz István elmondta: mindkettő "törvényes és szakszerű" volt, az ár mindkét esetben piaci alku eredményeként alakult ki. Az FB mindkét szerződést - a törvényi előírásoknak megfelelően - előzetesen jóváhagyta. Hozzátette, hogy új díjszabás hiányában a korábbi marad érvényben. A 2005-ös díjszabást Vince Mátyás előterjesztette 2004 novemberében, de a TTT azóta sem hozott érdemi határozatot jóváhagyásáról.