A kamara 25 lépése a 100 lépés programhoz

1 perc

2005.05.11. 11:52

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) 25 pontból álló javaslatot dolgozott ki a kormány 100 lépés programjának sikeres végrehajtásához. A gazdaság szereplőinek érdeke, hogy ne növekedjen a vállalkozói teher, ésjavuljon a versenyképesség - mondta Parragh László, az MKIK elnöke.

Parragh László utalt arra, hogy a kamara megjelölte a javaslatainak végrehajtsához szükséges forrásokat is, így megvalósításuk nem jelentene többletkiadást a költségvetésnek. Egyetértenek az adózók körének szélesítésével. Ugyanakkor aggályosnak tartják, hogy a költségvetés bevételeinek növelésére irányuló intézkedések mellett nem látszik a törekvés a kiadások csökkentésére.

A kamara a vállalkozások versenyképességének javítása érdekében javasolja az egészségügyi hozzájárulás megszüntetését, a munkaadói járulékok legalább 2 százalékpontos csökkentését, a nem EU-konform iparűzési adó azonnali megszüntetését, az üzemanyagok jövedéki adótartalmának mérséklését, az áfa-bevallás egyre gyakoribbá tételére vonatkozó intézkedés visszavonását.

A kamara a versenyképes munkahelyek, a minőségi munkaerő biztosítása érdekében javasolja a hiányszakmákban a munkaerőimport engedélyezését, a tanulószerződéssel végzett pályakezdő szakmunkások elhelyezkedésének elősegítését gyakornoki rendszer bevezetésével, a regionális kamarai vizsgaközpontok kialakítását, a szakképzés regionális irányítási funkcióinak bevezetését, a munkaerőpiaci-képzések kivételét a közbeszerzési törvény hatálya alól. 

Indítványozzák továbbá az oktatási intézményi rendszer finanszírozásának a munkaerőpiaci prognózisokra alapuló átalakítását, a gazdálkodó szervezetek gyakorlati képzésben való érdekeltségének erősítését. A szakképzési hozzájárulás saját dolgozók képzésére felhasználható részének növelését, a rugalmatlan szabályozás megszüntetését is szorgalmazzák.

A kamarai javaslat szerint KKK-beruházási hitelprogramot kell indítani, s a kamara bázisán "üzleti angyal" hálózat beindítását kezdeményezik. A kis- és középvállalkozásokat segítené a garanciaszövetkezetek megújítása, illetve az egyablakos ügyintézési rendszer bevezetése a területi kamaráknál - mondta Parragh László.

Szükségesnek tartják az államháztartási reform-bizottság megalakítását. A tisztességesen működő vállalkozások védelme, a kontárok kiszűrése érdekében indokoltnak tartják a teljeskörű, automatikus kamarai regisztráció bevezetését - fűzte hozzá.