Két államfőjelölt lesz?

2 perc

2005.05.25. 06:42

Bár a Fidesz a tegnapi négypárti, a köztársaságielnök-jelölésről tartott megbeszélésen újból Mádl Ferencet javasolta a tisztségre, az ellenzéki párt Sólyom Lászlót jelöli majd.

Ezt a pénteki elnökségi ülésen véglegesítik, s várhatóan a május 30-i frakcióülésen jelentik majd be - írta a Világgazdaság. Az MSZP jelöltje Szili Katalin, így nagy valószínűséggel június 6–7-i háromfordulós parlamenti szavazáson két jelölt indul majd. A parlamenti pártok ennek fényében „futották” tegnap felesleges körüket az egyeztetésen - tette hozzá a lap. 

Miután a jelenlegi államfő újabb jelölése meghiúsult, a Fidesz-frakció hétfőn fog dönteni saját köztársaságielnök-jelöltjéről - közölte kedden Orbán Viktor. Kijelentette: azzal, hogy a szocialisták saját pártjelöltet állítottak, elenyészett annak esélye, hogy a négy párt felkérje Mádl Ferencet a jelöltség elvállalására. "Ha a négy párt együtt kérte volna fel Mádl Ferencet, akkor szerintem az elnök úr vállalta volna a további öt év szolgálatot. Ahogy ő fogalmazott, ezt olyan kényszerítő körülménynek tekintette volna, amelynek engednie kellett volna" - mondta a politikus.

Nem jutottak megállapodásra a parlamenti pártok az államfőválasztásról tartott keddi négypárti egyeztetésen. A tanácskozásról elsőként távozó Dávid Ibolya  megismételte, hogy az MDF Sólyom Lászlót tartja a legalkalmasabb személynek. Közölte, hogy a vitás eljárási kérdésekről sem sikerült megállapodni, ezért az MDF azt javasolta, hogy később ezekben ismét egyeztessenek, mert a megválasztandó köztársasági elnök legitimitása is függ attól, hogy milyen biztos eljárási szabályokat alakítanak ki. A Fidesz azonban elzárkózott az újabb találkozótól.

Pető Iván, az SZDSZ frakcióvezető-helyettese szerint várható volt, hogy közös jelöltről nem tudnak majd megállapodni, abban azonban bíztak, hogy az ügyrendi kérdésekről sikerül közös álláspontot kialakítani. Ismerve, hogy az MSZP már hivatalosan is megnevezte jelöltjét a kongresszus döntése alapján, "semmi realitása nem lehetett egy olyan elképzelésnek, hogy az MSZP visszavonja a maga jelöltjét" - mondta, hozzátéve, annak sem volt realitása, hogy akkor a többi párt támogassa Szili Katalint.

A politikus szerint az, hogy az MDF megnevezte a maga jelöltjét "nem oszt nem szoroz", mivel nyolc képviselő nem tud jelölni. Közölte: az SZDSZ nevében azt javasolta, hogy a négy párt a köztársasági elnökválasztás első fordulója után üljön le újra, mert ugyanis az első forduló után, ha a jelölt vagy jelöltek nem kapják meg a képviselői szavazatok felét sem, akkor a pártoknak még lehetőségük lesz új jelöltet állítani, és "esetleg át lehet lépni a kormánypárti-ellenzéki határvonalat, és közös jelöltet (...) jelölni vagy megválasztani lehet".

Az egyeztetésről harmadikként távozó Hiller István hangsúlyozta: egyetértettek abban, hogy minél nagyobb támogatottságú új köztársasági elnökre van szükség, és jelezték, hogy erre az MSZP alkalmasnak tartja Szili Katalint. "A köztársaságielnök-jelölést nem eljárási ügynek, és nem utcán aláírásgyűjtési akciónak tartjuk" - mondta a szocialista pártelnök.

Rogán Antal, a Fidesz kampányfőnöke szerint azt javasolták az egyeztetésen, hogy a négy parlamenti párt közösen kérje fel Mádl Ferencet, vállalja el egy újabb ciklusra a köztársasági elnökséget. A megbeszélésen azonban nyilvánvalóvá vált, hogy erre nincs mód és lehetőség.

A politikus szerint az egyeztetés után nem zárható ki az sem, hogy a kormánypártok formális vagy informális paktumot kötnek, és akár Magyar Bálint oktatási miniszter "fejéért cserébe" megválasztják Szili Katalint. Másrészt a Fidesz a következő napokban arra törekszik majd, hogy megtalálja azt a lehetőleg pártok felett álló, nagy tekintélyű elnökjelöltet, aki ha nem is a négy párt, de legalább az ország közvéleményének meghatározó támogatását élvezi.