Szigorított eva ellenőrzések

2 perc

2005.06.07. 11:33

A második fél évben fokozottabban ellenőrzi az adóhatóság az evásokat, annak ellenére is, hogy az evabevételek május végéig meghaladják az időarányosat – írja a Világgazdaság.

Az uniós áfabevallások kiemelt vizsgálata miatt az idén kevésbé ellenőrizték az egyszerűsített vállalkozási adó alanyait, ám a második fél évben fokozottabb kontrollra számíthatnak – válaszolta a lap érdeklődésére Juhász István. Az APEH ellenőrzési ügyekben illetékes elnökhelyettese elmondta azt is: az evások túlnyomó többsége jogszerűen teljesíti jogszabályi kötelezettségét, és nagyon vigyáz arra, nehogy elveszítse jogosultságát az eva választására. Alacsony költségszint mellett az eva önmagában lehetőséget ad adóspórolásra. Az evások idei ellenőrzése során bukkantak ugyan szabálytalanságokra az APEH-nál, ám szó sincs újfajta, tömegesen elkövetett adócsalásról.

Míg 2003-ban alig több mint 50 ezren választották az evát, az idén már több mint százezren adóznak ezen szabályok szerint. De nemcsak az evások száma, hanem az általuk fizetett adó is hatványozottan emelkedett az elmúlt években, s rendre túlteljesítették a Pénzügyminisztérium bevételi előirányzatait.

A PM-ben hónapok óta dolgoznak az adó- és járulékrendszer átalakításán, s ennek keretében várhatóan módosulnak az eva feltételei is. Az egységes adókulcs 21 százalék lehet, amely a jelenlegihez képest mintegy 10 százalékkal növelné meg az evázók adóterhelését. Ezzel bezárnák azt a kiskaput, amelyre Veres János pénzügyminiszter is célzott minapi nyilatkozatában, hogy tudniillik a beérkező számlák áfatartalma és a fizetendő evaösszegek között különbség van, amelyen nyerészkedni lehet.

A jelenlegi evaszabályokon – amelyeket ilyen formában nem is lett volna szabad bevezetni – egy ponton kellene módosítani, nevezetesen: meg kellene szüntetni annak a lehetőségét, hogy az evás vállalkozó által kiszámlázott összeg áfatartalmát a másik fél visszaigényelhesse – szögezte le Zara László. A Magyar Adótanácsadók Egyesületének elnöke rámutatott: azt az esetet ellenőrzéssel lehetne kivédeni, amikor egy vállalkozó az eva hatálya alá tartozó céghez tartozó költségeket valamely másik – nem evás – cégben számolja el. Zara szerint a 21 százalékos eva nem lenne „szimpatikus” megoldás.

Az adóreform-bizottság azt javasolta, hogy az eva továbbfejlesztésének jegyében a magasabb költséghányadú tevékenységekre 10 százalék legyen az adó mértéke, míg a többi tevékenység után maradjon meg a 15 százalék.

Az eva bevezetésekor a szándék éppen az volt, hogy a kisvállalkozói kör terhein könnyítsenek, hiszen ezek a vállalkozások a különféle kedvezményekből nem tudták olyan mértékben kivenni részüket, mint a nagyobb cégek – magyarázta Vadász György. A BKIK általános alelnöke kifejtette: ez ösztönző rendszer, amit az is mutat, az evások száma évről évre emelkedik, ráadásul a költségvetésnek is többletbevétele származik ebből.