„Az államnak és a betegnek is hasznos, ha a magánellátók bevonódnak az egészségügyi ellátórendszerbe”

Ha az állam olyan kórházfejlesztést támogat, mint a miénk, azzal valójában az adófizetőknek spórol – állítja Csernavölgyi István, a Budai Egészségközpont Zrt. vezére. Az állami támogatás fejében a magánszolgáltatók is több népegészségügyi feladatot láthatnak el.

„Az államnak és a betegnek is hasznos, ha a magánellátók bevonódnak az egészségügyi ellátórendszerbe”

Többször nyilatkozott úgy, hogy klasszikus kórházat építenek. Mit jelent ez pontosan, és mekkora volumenre kell gondolnunk?

Komplex kórházi ökoszisztémát építünk, amely a sürgősségi kaputól az aktív járó- és fekvőbeteg-ellátáson és az intenzív osztályon át a rehabilitációig terjedő ívet jelenti. Az eddigi 7 műtő helyett 17 lesz, a 150 ágyat pedig 250-re bővítjük, és 20 ágyas intenzív osztály szolgálja majd a betegbiztonságot.

Miért szánták el magukat erre? Fejleszthették volna csupán a mozgásszervi centrumukat, nyilván rentábilisabb lenne.

Névjegy
Csernavölgyi István belgyógyász, kardiológus 58 éves, 1991-ben szerzett orvosi diplomát a Semmelweis Egyetemen. Pályája során több kórházban is dolgozott, 2022 óta a Budai Egészségközpont Zrt. vezérigazgatója, valamint a Vállalkozók Országos Szövetségében az egészségügyi tagozat fekvőbeteg-szekciójának elnöke.

Nem akarok nagy szavakat használni, de a küldetésünk része, hogy népegészségügyi problémák megoldásában is jó példát mutassunk, és bebizonyítsuk, hogy lehet jóval szélesebb körű és nagyobb progresszivitású a magánegészségügy. Bár rentabilitásban és fenntarthatóságban kell gondolkodnunk, nem lehet e szempontoknak alávetni a betegbiztonságot. Márpedig a sürgősségi és az intenzív osztály működtetése azt jelenti, hogy a legváratlanabb helyzetekre is fel kell készülni, még akkor is, ha ennek működtetése rendkívül költséges. Csak a példa kedvéért: a térd- és csípőműtéteket is nagyobb biztonságban tudjuk elvégezni klasszikus kórházi háttérrel. Lesz kardiovaszkuláris centrumunk, sebészeti és onkológiai problémákra is reagálni tudunk a jövőben.

Eddig is élesen szétválasztották a magán- és az államilag finanszírozott ellátást, hogy lesz ez az új kórházban?

Már az ajtón belépéskor különválnak majd a betegutak, így térben és humán erőforrásban is teljesen el lesz választva a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) finanszírozta és a magánellátás.

„Ha nem mozgunk, a csontjaink elporladnak, az izmaink leépülnek, és renyhül a bélrendszerünk”

Nagyon jó, ha ülőmunka közben fél óránként felállunk, az is jó, ha lift helyett a lépcsőt választjuk, de ez édeskevés ahhoz képest, amennyit minimálisan kellene mozognunk szervezetünk optimális működéséhez. Arról, hogy mire jó az életmódorvoslás, a terület hazai meghonosítóját, Babai Lászlót kérdeztük.

Miben különbözik majd a magánellátás, gondolom, az lesz a magasabb színvonalú?