Ma tartja kongresszusát az MSZP és a Fidesz is
Ma tartja a Fidesz 18. kongresszusát a Budapesti Nemzetközi Vásár területén, ahol ezzel egyidőben sor kerül a polgári körök országos munkaértekezletére is. Eközben az MSZP tagjai is rendkívüli pártkongresszusra gyűltek össze az országos elnökség kezdeményezésére Budapesten. A szocialisták tervei között szerepel a koalíció megerősítése.
Az Új kapukat nyitunk mottóval szervezett Fidesz-kongresszust Schmitt Pál alelnök nyitja meg, ezt követően a testületi beszámolók hangzanak el, amelyek sorában felszólal Áder János frakcióvezető is. Pokorni Zoltán, a párt másik alelnöke szintén felszólal majd, a kongresszus zárásaként pedig, délután három órától kerül sor a két új alelnök, valamint Orbán Viktor - várhatóan régi-új pártelnök - beszédére.
A kongresszuson, amelyen több mint 1800 küldött vesz részt, a tisztújítás mellett módosítják az alapszabályt is, ennek értelmében lehet a pártnak négy alelnöke, bevezethetik a pártoló tagságot, valamint létrehozhatják az új ifjúsági tagozatot és a tagozatok tanácsát is.
Az alelnöki posztokra öt jelölt van, a két jelenlegi, Pokorni Zoltán és Schmitt Pál mellett Pelczné Gáll Ildikó, a Fidesz önkormányzati képviselője, a Miskolci Egyetem tanszékvezető docense, Varga Mihály, a frakció gazdasági kabinetjének vezetője, az Orbán-kormány volt pénzügyminisztere és Pálinkás József, a kulturális tagozat elnöke.
A BNV területén egy másik épületben mutatkoznak be standokkal a Fidesz társszervezetei és tagozatai, itt fórumokat hallgathatnak meg az érdeklődők, például Magyarország első uniós évéről, gazdasági helyzetéről. A meghívott európai társpártok vezetői - Mirek Topolánek, a cseh Polgári Demokratikus Párt elnöke és Emil Constantinescu volt román államelnök, a Népi Akció elnöke - részvételével kerekasztal-beszélgetést tartanak.
A BNV egy harmadik helyszínén a polgári körök tartják országos munkaértekezletüket. Ezt az eseményt egész nap kulturális műsorok kísérik, de szerveztek véradást és a az árvízkárosultak javára jótékonysági gyűjtést is.
Zárt ajtók mögött megkezdődött szombaton az MSZP rendkívüli kongresszusa is
Budapesten a népligeti kézilabdacsarnokban.
A kongresszus napirendjén a hét eleji államfőválasztás tapasztalatainak megvitatása, valamint a következő egy év konkrét kormányzati teendőinek meghatározása, a koalíciós együttműködés módjának tisztázása, illetve a választási felkészülés folytatása szerepel.
A kongresszus előtt ülésezett az MSZP országos elnöksége, ahol Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és Hiller István pártelnök ismertette beszédének fő elemeit. A két politikus az önkritika mellett a koalíció fenntartása mellett is fog érvelni. A tanácskozásra érkező vezető MSZP-politikusok a sajtónak úgy nyilatkoztak, nem személycserékre, hanem az államfőválasztás tapasztalatainak levonására számítanak.
Egy név nélkül nyilatkozó politikus szerint a kongresszus "már megvolt" a pénteki regionális tanácskozásokon.
A kongresszusra érkező Lendvai Ildikó az államfőválasztásra vonatkozó kérdésre azt mondta: "tévedtünk, ezt mindenki tudja. Abban reménykedtünk, hogy számíthatunk fontos kérdésekben jobboldali szavazatokra is. A tanulság az, hogy éles helyzetekben mégoly rokonszenves célok érdekében is csak a koalícióra számíthatunk".
Az MSZP parlamenti frakcióvezetője kijelentette: "egyedül nem megy", a koalíciónak nem a felmondása, hanem a megerősítése az egyetlen helyes út, annál is inkább, mivel folytatják a Száz lépés programját.
„Azon vagyok, hogy a kongresszus ne bűnbakokat keressen, hanem a valódi tanulságokat levonva tovább dolgozzon” - fűzte hozzá Lendvai.
Szili Katalin, az MSZP volt államfőjelöltje, aki egyik legfőbb támogatójával, Toller Lászlóval érkezett, azt mondta, hogy jó kongresszusra számít.
Nyakó István, a párt szóvivője elmondta: a rendkívüli kongresszuson az alapszabály szerint nem lehet tisztújítást végrehajtani, és az alapszabályt sem lehet módosítani. Úgy vélekedett, hogy a kongresszuson őszinte, nyílt egyenes beszéd lesz arról, milyen utat járt be az MSZP a köztársaságielnök-jelölés során.