Orbán: pártkormány helyett nemzeti kormány

1 perc

2005.06.18. 14:03

A Professzorok Batthyány Köre bemutatta a Szent István Tervet, amelynek elkészítésére Orbán Viktor még 2002-ben kérte fel a testületet. Orbán szerint a nemzet legjobb erőit összefogó kormány kell a terv végrehajtásához, nem pedig pártkormány.

Nemzeti kormányra van szüksége Magyarországnak 2006-ban, olyan kormányra, amely a nemzet legjobb erőit foglalja magában - jelentette ki Orbán Viktor, a Fidesz elnöke a Professzorok Batthyány Köre rendezvényén Budapesten. A pártelnök, aki 2002-ben kérte fel a szervezetet a most bemutatott Szent István Terv elkészítésére, hangsúlyozta: 2005-ben, az 1985 és 1990 közötti időszakhoz hasonlóan olyan helyzetben van ország, hogy minden értelmiséginek éreznie kell, ismét a szellemi emberek segítségére van szükség, hogy megtaláljuk a kiutat.

"Olyan helyzetbe jutottunk most 2005-ben, amikor minden értelmiséginek, a szellem minden emberének szinte éreznie kell a saját bőrén, le kell tudnia venni a levegőből azt a késztetést, hogy most az ország bajban van, szolgálni kell ismét, segíteni kell, hogy megtaláljuk a kiutat" - mondta.

Nagyon gyorsan
"Ha Magyarország ma a legkevésbé bürokratizált, legkevésbé korrupt, a jogállamiságot, átláthatóságot, kiszámíthatóságot leginkább biztosítani képes, a legjobb oktatási rendszerrel rendelkező, a legkulturáltabb, legtisztább, leginkább munkára képes emberek közössége volna, akkor hiába lennénk szegények egyébként, nagyon gyorsan meggazdagodnánk".
(Orbán Viktor) 
A politikai osztály - mondta - ebből a nehéz helyzetből csak rövid távú menekülő utakat találhat, ezért van arra szükség, hogy a szellem emberei megalkossák a javaslatokat, amelyek alapján a politika dönthet, és vállalhatja érte a felelősséget.

Orbán Viktor felkérte a Professzorok Batthyány Körének tagjait, hogy segítsenek minél több emberrel megismertetni a Szent István Tervet, juttassák el az egyetemi központokba, kezdeményezzenek beszélgetést róla a tanárokkal és a diákokkal.

A pártelnök a liberális gondolattal szemben az állami felelősségvállalás fontosságát hangsúlyozta, mert mint mondta, a versenyképesség nem csak a tőkén múlik, hanem azokon a gazdaságon kívüli körülményeken és környezeten is, amit az állam megteremthet - így egy állam polgárainak tudásán, műveltségén, munkára való készségén, vagy az átláthatóságon.