A globális felmelegedés fokozottan érint egyes területeket

2 perc

2005.07.05. 10:37

A University of Missouri egyik klímakutatója megvizsgálta az elmúlt 70 millió év hőmérsékletváltozási mintáit, és arra a következtetésre jutott, hogy a fosszilis tüzelőanyagok használata és a megnövekedett széndioxid kibocsátás nem egyenletesen jelentkezik a Földön. A változások egyes területeket fokozottabban érintenek, mint másokat.

Milyen lesz a Föld ötven év múlva?
© sxc.hu
„Az általános felfogás szerint a globális felmelegedés azt eredményezi, hogy melegebb időjárással kell szembenéznünk” – nyilatkozta a PhysOrg portálnak adott interjújában Ken MacLeod geológus professzor. „A kutatásunk során olyan lokális mintákat találtunk, amelyek az elmúlt évmilliók során kiszámíthatóan működtek. Az idei július például nem azért különösen forró az Egyesült Államok északi területein, mert a globális felmelegedésnek köszönhetően emelkedett az átlagos középhőmérséklet. Ez a folyamat hárommillió éve hasonlóan zajlik.

MacLeod kutatásai szerint a 70 millió évvel ezelőtt történt globális lehűlés következtében a Földön átlagosan 12 Celsius fokkal csökkent a hőmérséklet. A professzor kutatócsoportja az Atlanti-óceán északi részéről származó kőzetmintákat vizsgálták és azt találták, hogy miközben a bolygón mindenhol csökkent a hőmérséklet, az óceán északi része felmelegedett. A vizsgálat egyik konklúziója szerint ez a klímaváltozás hasonló az előttünk álló 50 esztendőre jósolt történésekkel, azzal a különbséggel, hogy az elkövetkezendő évtizedekben fokozatos melegedésre számíthatunk lehűlés helyett. A magasabb hőmérséklet mellett a tengerszint fokozatos emelkedése és gyakrabban előforduló, erősebb viharok állnak az emberiség előtt.

„Az elmúlt 150 év emberi aktivitásának hatása megegyezik az elmúlt 35 millió év természetes folyamatainak következményeivel” – magyarázta a professzor. „Ennyi idővel ezelőtt volt olyan magas a légkörben lévő széndioxid szintje, mint amekkorára 50 év múlve számítunk.”

A kutatás eredményeit értékelve kiderül, hogy a globális felmelegedés átlagos mértéke összegződik a régiónként különböző változások értékeiből. Ez annyit jelent, hogy helyenként hűvösebb, helyenként melegebb időjárásra lehet számítani, mint amivel korábban kalkuláltak. A nagymértékben felmelegedő területeken olyan változások várhatóak, amelyek sokkal súlyosabb következményekkel járnak, mint amire számítottak. MacLeod szerint a 70 millió évvel ezelőtt bekövetkezett lehűlés előtt a Föld hőmérséklete 25 millió évig kifejezetten magas volt.

„Nem voltak gleccserek, krokodilfélék éltek a sarkkörökön túl és pálmafák nőttek Kanada területén” – fejtette ki a professzor. „Ez igen meleg klímát feltételez.”

A tanulmány az Amerikai Földtani Társaság havilapjában, a Geology júliusi számában jelenik meg.