Már kevésbé optimisták a pénzügyminiszterek
Az euróövezet pénzügyminiszterei brüsszeli tanácskozásukon elismerték, hogy a térségben a korábban vártnál kisebb lesz idén a gazdasági növekedés.
Jóváhagyták a portugál deficitcsökkentő csomagot és azt az EU-bizottsági javaslatot is, hogy Olaszországnak két évet adjanak pénzügyei rendbetételére. Közben figyelmeztették az övezet két gazdasági nagyhatalmát, a franciákat és a németeket, hogy továbbra is túl magas náluk az államháztartási deficit, és lépéseket kell tenniük ennek csökkentésére.
A tanácskozáson elnöklő Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnök közölte: a pénzügyminiszterek erre az évre most már nem 1,6 százalékos, hanem csak 1,3 százalékos növekedést várnak az euróövezetben. Néhány hónapon belül már másodszor csökkentették az előrejelzést: az év elején még 2 százalékos növekedést jósoltak.
Juncker szerint megállapították, hogy tavasszal a várakozásoknál rosszabbul alakultak a gazdasági folyamatok, de úgy látják, a harmadik negyedév már jobb eredményeket hoz majd. A növekedési előrejelzés visszafogásának fő oka az olaj rohamos drágulása.
Az euróövezethez tartozó 12 tagország pénzügyminisztereinek tanácskozásán a fő téma a túlzott deficit miatt Olaszországgal szemben megindítandó eljárás volt, amit jóváhagytak. Az euróövezet nagyságra harmadik gazdaságában az idei évre nulla GDP-növekedés várható, miközben az államháztartás hiánya valószínűleg a GDP 4,3 százaléka lesz, messze meghaladva a stabilitási paktumban előírt 3 százalékot.
Juncker közölte: egyetértettek abban, hogy az olaszoknak két évet adnak a deficit 3 százalék alá csökkentésére, és hogy az olasz kormánynak hat hónapon belül konkrét lépéseket kell javasolnia.
Portugáliában, Franciaországban és Németországban is rosszul alakul az államháztartás helyzete. Az Európai Bizottság szerint Portugáliában idén 6,2 százalékos GDP-arányos hiány várható, és ezért Portugáliával szemben is kezdeményezték a túlzott deficit miatti eljárást. A portugál kormány időközben már előterjesztette tervét a hiány csökkentésére: 2008-ra mennének vissza 3 százalék alá.
Thierry Breton francia pénzügyminiszter ugyan kijelentette, hogy tartják a tervezett irányt, de Joaquin Almunia, az EU pénzügyi biztosa szerint a francia vezetésnek mindenképp lépéseket kell tennie, méghozzá nem csak jövőre, de idén is.
Németországban egyértelműbb a helyzet: itt még az ország pénzügyminisztere, Hans Eichel is elismerte, hogy az államháztartási hiány idén 3,7 százalékos és még jövőre is 3,4 százalékos lehet a GDP-hez képest. Almunia szerint, ha ez valóban így alakul, akkor az EU újra beindíthatja az akár szankciókhoz is elvezető túlzott deficiteljárást Németország ellen.