Sikeres lehet a magyar energiafű
Kikelt az idén tavasszal vetett energiafű Répceszemerén, a 300 lakosú Győr-Moson-Sopron megyei községben 1,5 hektár önkormányzati tulajdonú földön kísérletképpen fogtak bele a termesztésbe - mondta Radics László polgármester.
Szerinte a térségben elég rossz minőségű, 10-30 aranykoronás minőségű a talaj, ahol a gabona termesztése nem gazdaságos. Ezért próbálkoznak most az energiafűvel, amely jól bírja a szárazságot, mivel gyökere akár háromméteres is lehet.
A telepítésre mintegy 150 ezer forintot költöttek, viszont jövő nyáron már kaszálhatják a termést. Az első kaszálástól kezdve 10-15 éven keresztül évente vágható a fű.
A kiszárított növényből granulátum készül, azzal lehet fűteni. Fűtőértéke azonos az akácfáéval. Amennyiben kedvezőek lesznek a kísérleti tapasztalatok, akár 50 hektáron is szóba jöhet az energiafű telepítése a falu határában.
Győr-Moson-Sopron megyében egyelőre még csak egy településen, Szanyban vágtak bele a fűtermesztésbe kísérleti jelleggel négy hektáron. Az érdeklődés viszont nagy, elsősorban a magángazdák részéről, így elképzelhető, hogy a nyárvégi, kora őszi vetésidőben 300-400 hektáron vetnek Győr megyében - mondta a Hangya Futura Rt. helyi megbízottja.
Hozzátette: a telepítési költség hektáronként 100 ezer forint, a támogatási és pályázati lehetőségek igénybevételével azonban ez felére-kétharmadára csökkenthető.
Dóczi János, a Hangya Futura Rt. vezérigazgatója korábban azt mondta: a "Szarvasi-1" elnevezésű energiafű az Alföld szikes talajú területeiről, illetve Közép-Ázsia száraz klímájú térségeiből begyűjtött növények keresztezésével jött létre. Termesztésével, illetve hasznosításával új hazai előállítású energiaforrás állna rendelkezésre.
A növény elterjedését a vezérigazgató szerint nagyban elősegítheti az Európai Unió döntése, hogy a tagországok 2006-ra energiafelhasználásuk 6 százalékát, míg 2010-re 12 százalékát megújuló energiaforrásokból biztosítsák.