Egyiptom: egyelőre eredménytelen nyomozás

2 perc

2005.07.24. 08:03

Semmilyen "forró nyomra" nem bukkantak az egyiptomi hatóságok a legkevesebb nyolcvannyolc halálos áldozatot követelő terrorcselekmények kapcsán. Harmincöt embert vettek őrizetbe, de nem bizonyított, hogy közük volna a történtekhez.

Arab sajtóértesülésekből kitűnt, hogy a rendőrség harmincöt embert őrizetbe vett a vörös-tengeri üdülőparadicsomban, Sarm-es-Sejkben, szombatra virradóan végrehajtott merényletsorozattal összefüggésben, de egyelőre nincs bizonyíték arra, hogy a szóban forgó személyek kapcsolatban álltak-e a
terroristákkal.
   

Tragikus mérleg
Az eddigi legvéresebb egyiptomi merényletsorozat ideiglenes mérlege nyolcvannyolc halott, s mintegy kétszáz sebesült. Az áldozatok túlnyomó többsége egyiptomi. de kilenc külföldit találtak a holttestek között. Egyiptomi rendőrségi források szerint két brit, két olasz, egy ukrán, egy orosz, egy holland és egy izraeli arab vesztette életét, míg a prágai külügyminisztérium azt közölte, hogy egy cseh turista is meghalt. Mintegy harminc holttestet eddig nem sikerült azonosítani. Szombat esti, hivatalos magyar közlés szerint magyar állampolgár nincs sem a halottak, sem a sebesültek között.
A merényletek elkövetését az al-Kaida nemzetközi terrorhálózathoz kapcsolódó, magát az Abdullah Azzám Brigádok, az al-Kaida szíriai és egyiptomi csoportjának nevező szervezet vállalta egy internetes honlapon, amelynek hitelességét még mindig nem lehetett megerősíteni. Vasárnapra egy másik, mindeddig ismeretlen, az "Egyiptom Szent Harcosai" elnevezésű szervezet is vállalta a merényletek elkövetését. 

    
A régió kormányzója szerint két robbanószerrel megrakott gépkocsit öngyilkos merénylők repítettek a levegőbe, a harmadik helyszínen feltehetően egy bőröndbomba lépett működésbe. Más források szerint három helyen összesen hét pokolgép robbant. A legtöbb áldozatot követelő robbanás a luxushotelek övezte Naama-öböl partján fekvő Ghazala Gardens négycsillagos szálloda bejáratánál történt. A szálloda szinte teljesen kiégett és romba dőlt. A másik nagy robbantás a város bazárjában, míg a harmadik egy kávéház
parkolójában történt.
    
Éjjel sorra landoltak a külföldi repülőgépek a béke városából egy csapásra ostromlott várossá változott Sarm-es-Sejk repülőterén, hogy hazaszállítsák a
szállítható állapotban lévő sebesülteket, továbbá azokat a turistákat, akik a történtek nyomán üdülésük megszakítását és a hazatérést választották.
 
Összefüggések?
A tavaly októberi, legkevesebb 34 halálos áldozatot követelő tábai és Rász Sitán-i merényletek után a hatóságok mintegy háromezer személyt vettek őrizetbe, s értesülések szerint közülük mintegy kétszázan még mindig börtönben vannak. Emberjogi szervezetek szerint többen közülük durva kínzások miatt panaszkodtak. Az egyiptomi belügyminiszter  nyilatkozatában azt hangoztatta: a mostani őrizetbe vételek nyomán azt próbálják kideríteni, hogy van-e kapcsolat a szombati sarm-el-sejki és az októberi tábai merényletek között.