Távmunka iskola 1.

2 perc

2005.08.17. 14:55

Az internet elterjedésével egyre több lehetőség nyílik otthonról dolgozni, számítógépen keresztül. Ahhoz azonban, hogy a megfelelő helyre ráakadjunk, s utána sikeresen meg is szerezzük az áhított állást, nem árt némi felkészülés. Sorozatunkban a tökéletes online munkahely felleléséhez nyújtunk segítséget.

Az online álláskeresésnek is megvannak
a maga szabályai
© sxc.hu
Mielőtt belevágnánk az internetes álláskeresésbe, először is érdemes kidolgozni a stratégiánkat. Hiába van már tapasztalatunk a munkahely-vadászat terén, számos olyan szabály, tanács létezik, amelyet érdemes megfogadni az online álláskeresés során.

Három fontos terület van, ahol jól kell teljesíteni a siker érdekében. A tökélyre kell fejleszteni az elektronikus úton elküldött szakmai önéletrajzokat és a motivációs levelet, emellett pedig úgy kell kutatni az állások után, hogy ne tűnjünk túlságosan tolakodónak.

Először azonban meg kell szervezni a tökéletes állásvadászatot. A legfontosabb: tudjad, mi az, amit keresel, mielőtt beleveted magad az online álláshirdetések végeláthatatlan tengerébe. Ha meggondolatlanul keresgélni kezdesz, hamarosan azon kapod magad, hogy többszáz álláshirdetés tornyosul a monitorodon és már nem is emlékszel arra, hogy melyik tetszett meg és miért. Ha pontosan meghatározod, hogy milyen feltételek mellett akarsz állást találni, alaposan leszűkítheted a találatok számát. Így kivédheted, hogy olyan állásra jelentkezzél, amely ugyan anyagilag kielégítő, ám pár hónap elteltével már legszívesebben menekülnél az irodából. Ahhoz, hogy meghatározd a számodra fontos kritériumokat, tedd fel magadnak a következő kérdéseket.

Milyen állást szeretnél? Ismerd a pozíció pontos nevét, amit keresel, ez lesz ugyanis a legfontosabb kulcsszó az online keresgélés során.

Milyen cégeknek szeretnél dolgozni? Készíts egy listát azokról a vállalatokról, amelyeknél szívesen elhelyezkednél, így könnyebb lesz meghatározni azokat a célokat, területeket és értékeket, amelyek mentén kutathatsz.

A világ mely részén szeretnél dolgozni? Bizonyára olyan munkahelyet szeretnél találni, amely közel esik a lakóhelyedhez. Így kiszűrheted azokat az ajánlatokat, amelyekhez a szomszéd városba kellene utaznod.

Milyen tapasztalatokra szeretnél szert tenni a munka során? Kapcsolatokat építenél? Szakmai gyakorlatot szeretnél szerezni egy bizonyos területen? Emberekkel szeretnél foglalkozni, esetleg elkerülnéd ennek a lehetőségét? Ha ezeket a célokat meghatározod, tovább szűkítheted a találataidat.

Melyek azok a tényezők, amelyeket mindenképpen elutasítasz, legyen szó munkaköri leírásról, fizetésről, juttatásokról, vagy vállalati kultúráról. Lehet, hogy olyan munkára akadsz, amely szinte teljesen megegyezik álmaid állásával, de elég akár egy olyan tényező, amely pattanásig feszíti az idegeidet, s az első ránézésre tökéletes munka hamarosan pokollá teszi az életedet. Légy tisztában azzal, hogy mi az, amit elfogadhatatlannak tartasz, s emlékezz erre interjú közben is.

Az utolsó – de hasonlóan fontos – teendő, mielőtt leülsz a gép elé, a meglévő erősségeid, erőforrásaid felmérése. Ha sorra veszed, hogy mit tudsz letenni az asztalra – a képességeidtől egészen a motivációs levélig – hamar ráébredsz, hogy melyek azok a területek, ahol tovább kell csiszolnod magadat, hogy tökéletes munkaerő váljon belőled.