Esőzések: a csatornák nem képesek elvezetni a vizet
A belvíz elleni védekezés egyik nagy problémája, hogy hiába működnek jól a vízügyi igazgatóságok befogadó rendszerei, ha a köztes szakaszok, vízgazdálkodási társulatok tulajdonában lévő csatornarendszerek nem képesek kellő mértékben elvezetni a vizet.
A vízügyi tárca politikai államtitkára a gondokat számba véve beszélt arról a jellemző példáról is, hogy amikor a földtulajdonosok visszakapták területüket, és azt kevésnek találták, beszántották a földet szegélyező csatornákat és árkokat. Gombos András a problémák orvoslását többek között abban látja, hogy ismét végig kell gondolni a vízgazdálkodási társulatok felügyeletét. Azon is érdemes eltöprengni, vajon célszerű-e a vízügyi kormányzás felügyeleti széttagoltságát ilyen mértékben meghagyni.
Az államtitkár szerint a Mezőtúr térségében lehullott csapadék mennyiségét rendkívülinek lehet minősíteni, és ilyen szituációra nem lehet felkészülni. Úgy vélte, a vízügyi szolgálat jól látta el a feladatát, hiszen órák alatt telepített nagyteljesítményű szivattyúkat a legveszélyesebb helyekre, a belvíz befogadókba történő átemelésére.
Eközben négy belvízvédelmi szakaszon van készültség a Körös-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság területén - közölte Bak Sándor, az igazgatóság vezetője.
Az érintett belvízvédelmi szakaszokon, például a mezőberényi, illetve a gyomaendrődi térségben kilenc szivattyútelep az elmúlt 24 órában 1,2 millió köbméter vizet emelt át a főbefogadókba. A vízelvezetést a vízgazdálkodási társulatok is segítik, a Körös-Berettyói és a Körösi Vízgazdálkodási Társulat 15 szivattyútelepet üzemeltet.