Költséges hibák lakásfelújításkor
A használt lakást vásárlók alig lélegezhetnek fel a vásárlással kapcsolatos banki, és egyéb hivatali ügyintézés után, máris tervezhetik a sok esetben lerobbant ingatlan átalakítását, felújítását. A tervezés azonban itt is fontos; a következő alapvető tanácsok segíthetnek elkerülni azt, hogy nem várt helyzetekbe, illetve költségekbe fussunk a munka során.
Van, amit magunk is elvégezhetünk © sxc.hu |
Az alábbi hibák kiemelése azonban itthon is hasznosnak bizonyulhat a felújítások tervezésénél.
1. hiba: alábecsüli a költségeket
Mindegy, hogy mennyire részletesen, vagy pontosan állítja össze a lakásfelújítás költségvetését, minden esetben számítson legalább 10-20 százaléknyi pluszkiadásra, hiszen egy-egy kiegészítő tétel csak menet közben bukkan fel, ezért nem lehet előre betervezni. Tipikus eset, hogy a fal, vagy padló átalakításakor elhasznált csövekre, vagy régi és veszélyes vezetékekre bukkannak a mesteremberek (ha nem saját magunk végezzük a felújítást).
A legjobb, ha a munka előtt magunk is utánanézünk a felhasználandó anyagok, felszerelések árának, és nem kizárólag a felújítást végző javaslatára hagyatkozunk. Ugyan praktikusabb lehet, ha a mester veszi meg és esetleg szállítja el hozzánk a szükséges anyagokat, de bizonyos esetekben jobban járunk, ha mi vesszük meg, ami kell.
2. hiba: túlzottan spórol
A legtöbben érzékenyek a felújítási költségek iránt, de az a legkevésbé kifizetődő, ha mindenen spórolni akarunk. A szakmunkát ne a legolcsóbban dolgozó, hanem tapasztalt mesterre bízzuk, és hallgassunk a barátok, rokonok ajánlásaira, javaslataira. Részesítsük előnyben a jó minőségű felszereléseket és anyagokat; ha rövid időn belül cserélni kell valamit a falban, az újbóli csempézés, festés költségei igencsak megdobhatják a végső számlát.
Ne fukarkodjon a szaniterek, mindennapi használati tárgyak beszerzésénél sem, vegye meg, amit szeretne, egyébként minden nap szemrehányást tehet magának, ha kinyitja a csapot, vagy belenéz a szekrénybe.
3. hiba: nem számít a káoszra
A felújítással kapcsolatos stressz a porral és a kosszal együtt növekszik: a munkások átgázolnak a lakáson, és a munka minden része túl sokáig tart.
Hogy ezt megelőzzük, érdemes mindent megkérdezni a kivitelezőktől még a felújítás előtt. Mennyi idő alatt fejezik be a teljes munkát? Naponta hánykor kezdenek, és mikor végeznek? Egyértelműen mondja el, hogy mit szeretne, és milyen munkát végezhetnek el, és mennyit költhetnek a felügyelete, engedélye nélkül.
A legjobb munkások a munka végeztével naponta feltakarítanak, de valamennyi hulladék, por és törmelék mindig marad.
4. hiba: túlbecsüli a megtérülést
Nem minden felújítás növeli az ingatlan értékét. A legnagyobb megtérülést általában a konyha és a fürdőszoba felújításától várhatunk, de az értéknövekedés mértéke legalább annyira függ attól is, hogy a város melyik részén van a lakás. A megtérüléssel kapcsolatban az a legjobb, ha kikérjük az ingatlanpiacot ismerők véleményét.
Egyébként pedig a felújítás értékét gyakran nem is lehet forintban mérni, hiszen a tulajdonosnak sok örömet hozhat az átalakított lakás, ha benne él.