Ki akar Mészáros Lőrinc tulajdonostársa lenni? Nem biztos, hogy könnyű lesz új befektetőt találni az MBH Bankba
A tranzakció előkészítésével foglalkozó amerikai Citigroup pénzügyi szolgáltatónak alighanem az lesz az egyik legnagyobb kihívás, hogy elfeledtesse a potenciális befektetőkkel az MBH Bank kormányhoz közeli kapcsolatait.
A HVG által megkérdezett tőkepiaci szakértőket nem lepte meg, hogy külföldön keresnek befektetőket az MBH Bankba, azt azonban valószínűnek tartják, hogy ehhez áldozatokat kell hozni. A Bloomberg hírügynökség értesülése szerint az amerikai multinacionális Citigrouppal kezdődtek tárgyalások egy lehetséges részvénykibocsátásról, illetve a magyar állam is megválna a mintegy 20 százaléknyi részvénycsomagjától.
Ha a potenciális befektetők az MBH Bank tőkepiaci helyzetét vennék górcső alá, akkor az első, ami szembeötlene számukra, hogy habár a bankpapírok a Budapesti Értéktőzsdén forognak, valójában nincs bennük likviditás, nem olyan könnyű egyik pillanatról a másikra jó áron értékesíteni. A napi forgalma nem éri el az egymilliárd forintot, ami még éves szinten is – a munkanapokat számítva – csak 250 milliárd forint, és ez külföldről nem nagyon látható méret.
A közkézhányad, tehát azok a részvények, amelyek a tőzsdén forognak, alig érik el a 14 százalékot. Ahhoz, hogy ez az arány és ezzel együtt a likviditás mértéke növekedjen, a bankrészvények legalább 30 százalékát értékesíteni kellene, különben a felkínált csomag nem mozgatja meg a külföldi befektetők fantáziáját – mondják az elemzők.
Az nagyjából egyértelmű, hogy ha nincsenek külföldi befektetők, akkor reménytelen a részvények értékesítése, mert a magyar tőkepiac nem tud ekkora összeget felszívni. Nyilván ezért bízták meg a Citigroupot a feladattal.