Egyre kisebb hozamra számíthatnak az ingatlanbefektetők

2 perc

2005.08.30. 15:54

A magyarországi befektetési ingatlanpiac forgalma idén könnyedén felülmúlja majd a tavalyi évet, ám a hozamok várhatóan tovább esnek - állítják elemzésükben a Colliers International szakértői.

Az adatok szerint, amely valamennyi irodai és kiskereskedelmi ingatlant érintő értékesítést regisztrál, az első félévben 870 millió euró értékű ügylet zárult le illetve van folyamatban. Habár ezek a számok meglehetősen pontosak és naprakészek, kétségtelen, hogy újabb ügyletek zárulnak le az év végéig, amelyek az értékesítések összértékét jóval az 1 milliárd eurós érték fölé emelhetik - áll az elemzésben.

A hozamok csökkenése tovább folytatódik: míg 2004 végén egy “A” kategóriás irodaházat 7,75 százalékos hozamelvárással lehetett megvásárolni, addig közel 7 hónappal később, ez év júliusában, egy ugyanilyen “A” kategóriás irodaépület hozama már csak 7,5 százalék és az év végére ez a szám várhatóan a 7 százalékhoz áll majd közelebb.

Egy jelenleg átvilágítás alatt álló kiemelkedő ügylet Budapest egyik jellegzetes épületének, a Roosevelt tér 7. szám alatt álló volt “Spenót ház”-nak az értékesítése. A német BHG fejlesztő már majdnem befejezte az épület teljes felújítását, és a 28800 négyzetméteres ház közel 40 százaékát 10 évre előre bérbe adta az E.ON Hungária csoportnak. Emellett a fejlesztő 5 évre korlátozva bérleti garanciát kínál a még üresen álló területekre.

Egy további említésre méltó ingatlanbefektetési ügylet a DB Real Estate nevéhez kötődik, amely az Ablon ingatlanfejlesztő cég által a Váci úton épített, új irodaépületet vásárolta meg.

Emellett a bécsi központú befektetési alap, a CA Immo nemrégiben vásárolt meg két budai irodaházat. Az egyik ingatlan a Canada Square néven ismert, a kanadai kormánynak 15 évre bérbe adott épület, amely 13 millió euró értékben került értékesítésre. Az alap másik vételi tranzakciója a Bartók Ház irodaépületéhez kapcsolódik, amely több mint 40 millió euróért kelt el.

Ugyancsak Budán adta el a Skanska nemzetközi ingatlanfejlesztő a Light Corner néven ismert irodaház-fejlesztését, amelyet új tulajdonosa, a CIB Bank közel 30 millió euróért vásárolt meg.

A kiskereskedelmi ingatlanpiacon az elmúlt hat hónap során lezárult a 47 ezer négyzetméteres MOM Park kiskereskedelmi és irodakomplexum értékesítése, amelyet a francia CDC IXIS alap vásárolt meg.

Az angol Dawnay Day Europe alap négy magyarországi bevásárlóközpontot vásárolt meg közel 56 millió euró értékben. Ebben az évben az eddigi legnagyobb tranzakció az osztrák Immofinanz alaphoz kötődik, amely 12 budapesti és vidéki kiskereskedelmi központot vásárolt meg.

Az előrejelzések szerint további hozamcsökkenésre lehet számítani elsősorban az irodaház-értékesítések terén, míg az alapok költségei alacsonyak maradnak és a külföldi, valamint belföldi befektetők a magasabb megtérülésű befektetési lehetőségeket keresik Közép-Európában.